• Dzień Bezpiecznego Internetu.

• Dzień Bezpiecznego Internetu (w skrócie DBI), to międzynarodowy projekt, który ma na celu poszerzanie świadomości na temat negatywnych aspektów korzystania z Internetu wśród dzieci i młodzieży. Powstał jako inicjatywa Komisji Europejskiej w 2004 roku, ale obecnie jest celebrowany już przez ponad 200 krajów na całym świecie.

W Polsce organizatorem wydarzenia jest od 2005 r. Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę - realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.

W tym roku również i nasza placówka włączyła się w akcję DBI poprzez organizację na terenie szkoły kampanii informacyjnych, lekcji online, zajęć edukacyjnych i konkursu plastycznego.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2023 przypada na 7 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych zaplanowane zostały aż do końca marca 2023.

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Internet sam w sobie nie jest niebezpieczny, a nawet jest wspaniały, tylko ludzie… korzystają z niego w poczuciu bezkarności i anonimowości. A pozorny brak konsekwencji otwiera wiele możliwości: obrażania, zastraszania, oceniania i innych form cyberprzemocy w kierunku zarówno grup społecznych, jak i jednostek. Zwłaszcza wśród młodych ludzi.

Internet niesie za sobą zagrożenia również dlatego, że - jak konsekwentnie pokazują badania - niewiele dzieci informuje dorosłych o tym, że są ofiarami lub świadkami przemocy w sieci.

Dzień Bezpiecznego Internetu inspiruje dorosłych do rozmów na temat rozwiązywania problemów w świecie online. Działania podnoszące poziom bezpieczeństwa dzieci w sieci wymagają zarówno profesjonalnego zaangażowania specjalistów z różnych sektorów i branż, jak i uważnego kontaktu z dzieckiem rodziców, nauczycieli i innych bliskich mu osób.

Pierwszym ogniwem, które może zadbać o to, aby do pociech nie trafiały nieadekwatne do ich wieku informacje, są opiekunowie.

Drogi Rodzicu!

Nigdy nie jest za wcześnie ani za późno, aby rozpocząć z dzieckiem rozmowę o bezpieczeństwie online. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami i narzędziami poniżej, aby wesprzeć cyfrową podróż swojego dziecka.

Internet Matters” to aplikacja zaprojektowana, aby pomóc rodzicom w rozmowach na temat bezpieczeństwa w Internecie z dziećmi i zapewnić, że dokonują mądrych wyborów, aby zachować bezpieczeństwo w Internecie.

Ważne numery telefonów i kontakty

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka - 800 12 12 12

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży - 116 111

Telefon dla dorosłych w sprawach bezpieczeństwa dzieci - 800 100 100

Dyżurnet.pl - punkt kontaktowy online, do którego można anonimowo zgłaszać przypadki występowania w Internecie treści zabronionych prawem.