• Dzień Języka Ojczystego w klasach VII i VIII.

• „Język polski jest piękny, ponieważ szeleści jak jesienne liście, skrzypi jak mróz zimową porą, świszczy jak wiosenny wiatr, ale i tak rozgrzewa nas, niczym lato, ortografią i interpunkcją!” (autorka: Karolina Błażejczyk)

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego  w klasach VII i VII upłynęły w bardzo miłej i radosnej atmosferze. Uczniowie na lekcji języka polskiego uzupełniali dyktando, krzyżówkę oraz quiz, bawili się w detektywów. Nie straszne im były łamańce językowe np. „wespół w zespół by żądz moc móc zmóc”.

Mam nadzieję, że chociaż w niewielkim stopniu uświadomili sobie, że język polski (w obliczu ciągłych zmian) jest naszym skarbem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać.

• Poczta walentynkowa.

• Dzień 14 lutego popularnie zwany walentynkami, wpisał się w harmonogram działań Samorządu Uczniowskiego. Co roku przygotowujemy kartki walentynkowe, którymi uczniowie obdarowują swoich przyjaciół. Jest to czas, kiedy mają  okazję do okazania sobie serdeczności, radości, wzruszenia i ciepła. Piękne kartki wykonały Julia Szymańska i Wiktoria Piliszko, a ciastka z życzeniami opiekunki samorządu.

• Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

•        21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 r. dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń w Bangladeszu z 1952 roku. Podczas demonstracji, w czasie której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego, zginęło pięciu studentów. Dzień ten przypomina wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek dla języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie. Celem święta jest również promowanie wielojęzyczności oraz podkreślanie wartości edukacji językowej.

Z tej okazji w klasach IV-VI odbyła się nietypowa lekcja języka polskiego, w czasie której uczniowie poznali ciekawostki o naszym języku związane głównie z jego pochodzeniem i historią, ale również gwarami i żargonami. Chętni zmierzyli się z niełatwymi łamańcami językowymi.  Po obejrzeniu prezentacji dzieci wzięły udział grach i zabawach, w czasie których rozwijały słownictwo oraz szeroko rozumianą poprawnością językową.

• Dzień Bezpiecznego Internetu.

• Dzień Bezpiecznego Internetu (w skrócie DBI), to międzynarodowy projekt, który ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Powstał jako inicjatywa Komisji Europejskiej w 2004 roku, ale obecnie jest celebrowany już przez ponad 200 krajów na całym świecie.

Nasza szkoła również i w tym roku włącza się w akcję DBI poprzez organizację na terenie szkoły kampanii informacyjnych, lekcji online, zajęć edukacyjnych i konkursu plastycznego.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 przypada na 6 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych zaplanowane zostały aż do końca marca 2024.

Internet sam w sobie nie jest niebezpieczny, a nawet jest wspaniały, tylko ludzie… korzystają z niego w poczuciu bezkarności i anonimowości. A pozorny brak konsekwencji otwiera wiele możliwości: obrażania, zastraszania, oceniania i innych form cyberprzemocy w kierunku zarówno grup społecznych, jak i jednostek. Zwłaszcza wśród młodych ludzi.

Internet niesie za sobą zagrożenia również dlatego, że – jak konsekwentnie pokazują badania – niewiele dzieci informuje dorosłych o tym, że są ofiarami lub świadkami przemocy w sieci.

Dzień Bezpiecznego Internetu inspiruje dorosłych do rozmów na temat rozwiązywania problemów w świecie online. Działania podnoszące poziom bezpieczeństwa dzieci w sieci wymagają zarówno profesjonalnego zaangażowania specjalistów z różnych sektorów i branż, jak i uważnego kontaktu z dzieckiem rodziców, nauczycieli i innych bliskich mu osób.

Pierwszym ogniwem, które może zadbać o to, aby do pociech nie trafiały nieadekwatne do ich wieku informacje, są opiekunowie.

Drogi Rodzicu!

Nigdy nie jest za wcześnie ani za późno, aby rozpocząć z dzieckiem rozmowę o bezpieczeństwie online. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami i narzędziami poniżej, aby wesprzeć cyfrową podróż swojego dziecka.

Internet Matters” to aplikacja zaprojektowana, aby pomóc rodzicom w rozmowach na temat bezpieczeństwa w Internecie z dziećmi i zapewnić, że dokonują mądrych wyborów, aby zachować bezpieczeństwo w Internecie.

Ważne numery telefonów i kontakty

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – 116 111

Telefon dla dorosłych w sprawach bezpieczeństwa dzieci – 800 100 100

Dyżurnet.pl - punkt kontaktowy online, do którego można anonimowo zgłaszać przypadki występowania w Internecie treści zabronionych prawem.