• Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

          • Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO w 1999 r., a obchodzimy go od 2000 r.  Jego celem jest ochrona języków ojczystych oraz dbanie o języki zagrożone i ginące. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypomina o różnorodności językowej na świecie, a jednocześnie podkreśla wartość języka w rozwoju dziedzictwa kulturowego. Z tej okazji w klasach IV-VI odbyła się nietypowa lekcja języka polskiego, w czasie której uczniowie poznali dużo ciekawostek o naszym języku i dzięki temu wspólnie stworzyli tablicę poświęconą temu świętu.  Każdy mógł też sprawdzić swoje umiejętności podczas głośnego odczytania łamańców językowych, co okazało się nie lada wyzwaniem. Pomimo wysokiego poziomu trudności tekstów nikt się nie poddał i każdy łamaniec został przeczytany do końca. Niech to święto przypomina nam, że dbając o język ojczysty i chroniąc go, dbamy o własną tożsamość narodową.

          • Językowy zawrót głowy.

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypada 21 lutego i został ustanowiony 21 lat temu (17 listopada 1999 r.) przez UNESCO jako upamiętnienie tragicznego wydarzenia. W Bangladeszu zginęło pięciu studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Data ta ma nie tylko upamiętniać przywołane wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej.  W naszej szkole uczniowie aktywnie włączyli się w różne przedsięwzięcia. Zapoznali się z informacjami i ciekawostkami na temat języka ojczystego. Dowiedzieli się, ilu jest użytkowników języka polskiego na całym świecie, o wyjątkowości naszego alfabetu i jak brzmiało pierwsze zdanie w języku ojczystym. Podczas lekcji języka polskiego w klasie  VII i w czasie zajęć w świetlicy próbowali swoich sił w odczytywaniu łamańców językowych, szukali staropolskich imion w wężu wyrazowym, tworzyli rysunki na podstawie opisu, z podanych liter - nowe wyrazy, zapisywali wyrazy z trudnościami ortograficznymi, ćwiczyli też dykcję i grali w gry językowe na tablicy interaktywnej.

          • Gminne zawody w mini piłkę ręczną.

          • 18 lutego odbyły się gminne zawody w mini piłkę ręczną dla klas IV-VI.

            Drużyna chłopców w składzie: Jakub Kazimierz, Michał Kazimierz, Szymon Karnas, Kamil Kozubski, Marceli Lenart, Kamil Milczanowski, Wiktor Smolak oraz Wiktor Szpilma wywalczyła II miejsce.

            Serdecznie gratulujemy!

          • Dyskoteka walentynkowa.

          • Dnia 15.02.2021 r. w naszej szkole obchodziliśmy walentynki – wyjątkowy dzień wyrażania sympatii. Wpisał się on już na stałe w harmonogram szkolnych imprez i uroczystości. Co roku staramy się, aby ten dzień był wyjątkowy. Tradycyjnie zorganizowano pocztę walentynkową. Podczas zabawy walentynkowej obowiązywał ubiór z czerwonym akcentem, a salę udekorowano czerwonymi serduszkami i kolorowymi światełkami. O poczęstunek zadbały panie z Rady Rodziców, które przygotowały soki, pączki i roldogi. Niepowtarzalna atmosfera szkolnych walentynek pozostanie z pewnością na długo w pamięci wszystkich uczniów i nauczycieli.

          • Zabawa karnawałowa.

          • Dnia 16.02.2023 r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Sala gimnastyczna pięknie udekorowana prezentowała się inaczej niż na co dzień, zmieniła się w salę balową. Uczniowie klas 0-III i przedszkola bawili się doskonale do różnorodnej muzyki, przebrane za postacie z bajek. Były pociągi, kółeczka i tańce w parach. Każda klasa została nagrodzona mianem króla i królowej balu. W przerwach dzieci częstowały się słodkościami. Kiedy czas zabawy się skończył dzieci z żalem opuszczały salę balową. Ten dzień dostarczył dzieciom wiele miłych wrażeń i przeżyć.

          • Walentynki.

          • W dniu 14.02.2023r. w Przedszkolu odbyły się Walentynki. Dzieci wykonywały zadanie na dywanie pod tytułem: Na dywanie zostaje ….. , śpiewały piosenkę pod tytułem: ,, Mam chusteczkę haftowaną’’ oraz wykonywały przy stoliku zadanie polegające na połączeniu ze sobą danej rzeczy z odpowiednim cieniem. Na końcu zajęć dzieci otrzymały dyplomy za udział w zajęciach.

          • Rekrutacja na rok szkolny 2023/2024.

          • Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Orzechowcach informuje, że zgodnie z Zarządzeniem Nr 13/23 Wójta Gminy Żurawica z dnia 31 stycznia 2023 r. ustalono terminy w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2023/2024 do klas pierwszych szkół podstawowych, dla których Gmina Żurawica jest organem prowadzącym.

            Wnioski o przyjęcie dziecka do klasy pierwszej w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Orzechowcach na rok szkolny 2023/2024 można odebrać w sekretariacie szkoły lub pobrać ze strony internetowej szkoły i złożyć w szkole w terminie 27.02.2023r. – 13.03.2023r.

            Wnioski o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Orzechowcach na rok szkolny 2023/2024 można odebrać w sekretariacie szkoły lub pobrać ze strony internetowej szkoły i złożyć w szkole w terminie 27.02.2023r. – 13.03.2023r.

            Podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych w terminie do 03.04.2023 r. na stronie szkoły: szkolaorzechowce.edupage.org

            Potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia w terminie od 04.04.2023 r. – 05.04.2023 r. (pobranie ze strony szkoły oświadczenia woli) i dostarczenie do sekretariatu szkoły.

          • Regulamin „szczęśliwego numerka”.

            1. „Szczęśliwy numerek” to losowany codziennie przed lekcjami numer z dziennika.
            2. „Szczęśliwy numerek” obowiązuje od poniedziałku do piątku.
            3. „Szczęśliwy numerek” będzie przypinany na tablicy informacyjnej Samorządu w nowej szkole na piętrze i w starej części na parterze przed godziną 8 rano przez jedną osobę z Samorządu szkolnego.
            4. Jeśli liczba osób w klasie jest mniejsza niż cyfra „szczęśliwego numerka”, w tym dniu klasa ta nie korzysta z przywileju „szczęśliwego numerka”.
            5. „Szczęśliwy numerek” NIE obowiązuje w przypadku zapowiedzianych: sprawdzianów, kartkówek i odpowiedzi ustnych.
            6. Jeśli uczeń wyrazi chęć napisania kartkówki albo udzielenia odpowiedzi ustnej, ma do tego prawo.
            7. „Szczęśliwy numerek” nie zwalnia ucznia z wykonania w następnym dniu zadań domowych: 

                               - nauczyciel może zadać zadanie domowe posiadaczowi „szczęśliwego numerka”,

                               - „szczęśliwy numerek” nie jest uzasadnieniem braku zadania.

                                8. „Szczęśliwy numerek” obowiązuje od 14 lutego 2023 r. aż do odwołania.

          • Przekazanie karmy schronisku w Orzechowcach.

          • Tradycją naszej szkoły jest pomoc Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Orzechowcach. Potrzeby placówki, szczególnie zimą, są ogromne.  W związku z tym od października Szkolne Koło Wolontariatu prowadziło zbiórkę karmy, którą po feriach przekazano pracownikowi schroniska. Składamy wielkie podziękowania wszystkim, którzy wsparli potrzebujące zwierzaki!

          • Gminne zawody w piłkę ręczną.

          • 11 lutego odbyły się w Żurawicy gminne zawody w piłkę ręczną dla drużyn z klas 7 i 8 dziewczyn i chłopców.

            Drużyna w składzie: Julia Karnas, Julia Jasińska, Natalia Kazimierz, Kinga Kazimierz, Zofia Kasprzyk, Wiktoria Matysko oraz Emilia Lenart godnie reprezentowała naszą szkołę. Dziewczyny zajęły II miejsce.

            Drużyna chłopców w składzie: Kacper Cichocki, Mykyta Szumilin, Antoni Skoczylas, Marcel Materlak Kacper Sowa, Wiktor Szpilma oraz Piotr Żak również zajęła II miejsce.

            Serdecznie gratulujemy!

          • Wyjazd do kina i na lodowisko.

          • Dzień rozpoczęliśmy od seansu w kinie Helios. Obejrzeliśmy historię o przyjaźni, o potrzebie posiadania przyjaciela. Pino cierpi na hemofilię. Całe dzieciństwo musiał na siebie uważać. Zabawom rówieśników najczęściej przyglądał się z okna swojego pokoju. Został nazwany "chłopcem zza szyby". Kiedy jedno z dzieci zauważyło, że Pino je szpieguje, postanowiło go odwiedzić i doprowadzić do konfrontacji. Okazało się, że Pino to sprytny, zabawny i ciekawy chłopak. Po projekcji filmu udaliśmy się na lodowisko, by doskonalić technikę jazdy na łyżwach. Obserwowaliśmy upór i zaangażowanie początkujących oraz brawurową jazdę zaawansowanych łyżwiarzy. Uczniów ogarnęło łyżwiarskie szaleństwo.

          • Dzień Pizzy w przedszkolu.

          • W dniu 9.02.2023r. odbył się w naszym Przedszkolu Dzień Pizzy. W tym dniu dzieci zapoznały się ze sposobem robienia pizzy, poznały składniki, które są potrzebne do zrobienia pizzy, dzieci poznały także ciekawostki odnośnie pizzy oraz wykonywały zadania na dywanie m.in. tworzyły własną papierową pizzę. Na końcu zajęć dzieci otrzymały dyplomy za udział w Dniu Pizzy.

          • Dzień Pizzy - zapachniało w całej szkole.

          • Pizza to jedno z najpopularniejszych i najsmaczniejszych dań na świecie, dlatego w dniu 9 lutego 2023 r. z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pizzy w naszej szkole i oddziałach przedszkolnych. Uczniowie w zerówce pod opieką p. Agnieszki Jasińskiej poznali recepturę powstawania pizzy oraz historię pochodzenia tej potrawy. Przedszkolaki zaśpiewały jedną z ulubionych piosenek w j. angielskim "Let's Make a Pizza". Dla wszystkich dzieci została zamówiona pizza z przemyskiej pizzerii Ramzes, która bardzo nam smakowała. Dzień upłynął w miłej i radosnej atmosferze.

          • Pomóżmy Frankowi!

          • Razem z Radą Rodziców dołączamy do akcji mającej na celu pomoc 18 miesięcznemu chłopcu, który choruje na rdzeniowy zanik mięśni zwany SMA. Aby pokryć koszty terapii genowej, trzeba uzbierać określoną kwotę. W tym tygodniu uczniowie naszej szkoły będą zbierali do zaplombowanej puszki pieniądze. Swoją postawą i zaangażowaniem  udowodnijmy, że nie jest nam obojętny los chorych dzieci. Za pomoc i otwarte serca należą się wszystkim serdeczne podziękowania.