• Dzień Św. Patryka.

          • Św. Patryk jest najbardziej znanym patronem Irlandii. Legenda głosi, że sprowadził chrześcijaństwo na wyspę, spopularyzował koniczynę i uwolnił Irlandię od węży. Dzień 17 marca uznawane jest za datę śmierci świętego i obchodzone jest w Irlandii od około 1500 lat.W dniach 18 i 19 marca 2024 r. podczas zajęć z języka angielskiego połączyliśmy naukę słownictwa, poszerzenie wiedzy o krajach angielskiego obszaru językowego z dobrą zabawą. Głównym celem zajęć było zapoznanie dzieci z legendę o św. Patryku, zwyczajach i symbolach związanych z tym świętem.

            W oddziale przedszkolnym i zerówce dzieci poznawały słownictwo poprzez zabawy sensoryczne, uczyły się piosenki z pokazywaniem o irlandzkim skrzacie, który jak głosi legenda, ukrywa złoto na końcu tęczy. Dzieci wykonywały również zadania na kartach pracy. Uczniowie klas I-III rozwiązywali quizy i zadania utrwalające słownictwo związane z Dniem Św. Patryka, oraz obejrzeli krótki filmik o obchodach tego święta. Nie zabrakło rekwizytów i dobrej zabawy.

          • Piłka siatkowa dziewczyn - igrzyska dzieci.

          • 9 marca odbyły się zawody gminne – igrzyska dzieci w piłkę siatkową dziewczyn. Drużyna w składzie – pierwsza „czwórka” : Maja Karnas, Lena Perłak, Lena Materlak, Kornelia Nachman, w drugiej „czwórce” z brakującą zawodniczką zagrały: Julia Szymańska, Wiktoria Piliszko, i Julia Maciupa. Dziewczyny zdobyły 3 miejsce.

          • Piłka siatkowa chłopców - igrzyska dzieci.

          • 2 marca w naszej szkole odbyły się gminne zawody Igrzyska dzieci w piłkę siatkową chłopców. Nasza szkoła zdobyła 1 miejsce, awansując na szczebel powiatowy, który odbędzie się również w naszej szkole 27marca.  Drużynę w pierwszym składzie reprezentowali: Szymon Karnas, Karol Kozubski, Kamil Kozubski i Michał Kazimierz. Druga „czwórkę” w składzie: Kamil Milczanowski, Marceli Lenart, Jakub Kazimierz, Piotr Banasiewicz.

          • Piłka siatkowa dziewczyn.

          • 24 lutego 2024 odbyły się w naszej szkole gminne zawody sportowe - Igrzyska młodzieży szkolnej w piłkę siatkową dziewczyn. Drużyna w składzie: Wiktoria Matysko, Zuzannna Ławryniuk, Ewa Rąb, Maja Karnas, Wiktoria Piliszko i Kornelia Nachman zdobyły 1 miejsce.

          • Dzień Języka Ojczystego w klasach VII i VIII.

          • „Język polski jest piękny, ponieważ szeleści jak jesienne liście, skrzypi jak mróz zimową porą, świszczy jak wiosenny wiatr, ale i tak rozgrzewa nas, niczym lato, ortografią i interpunkcją!” (autorka: Karolina Błażejczyk)

            Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego  w klasach VII i VII upłynęły w bardzo miłej i radosnej atmosferze. Uczniowie na lekcji języka polskiego uzupełniali dyktando, krzyżówkę oraz quiz, bawili się w detektywów. Nie straszne im były łamańce językowe np. „wespół w zespół by żądz moc móc zmóc”.

            Mam nadzieję, że chociaż w niewielkim stopniu uświadomili sobie, że język polski (w obliczu ciągłych zmian) jest naszym skarbem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać.

          • Poczta walentynkowa.

          • Dzień 14 lutego popularnie zwany walentynkami, wpisał się w harmonogram działań Samorządu Uczniowskiego. Co roku przygotowujemy kartki walentynkowe, którymi uczniowie obdarowują swoich przyjaciół. Jest to czas, kiedy mają  okazję do okazania sobie serdeczności, radości, wzruszenia i ciepła. Piękne kartki wykonały Julia Szymańska i Wiktoria Piliszko, a ciastka z życzeniami opiekunki samorządu.

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

          •        21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 r. dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń w Bangladeszu z 1952 roku. Podczas demonstracji, w czasie której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego, zginęło pięciu studentów. Dzień ten przypomina wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek dla języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie. Celem święta jest również promowanie wielojęzyczności oraz podkreślanie wartości edukacji językowej.

                   Z tej okazji w klasach IV-VI odbyła się nietypowa lekcja języka polskiego, w czasie której uczniowie poznali ciekawostki o naszym języku związane głównie z jego pochodzeniem i historią, ale również gwarami i żargonami. Chętni zmierzyli się z niełatwymi łamańcami językowymi.  Po obejrzeniu prezentacji dzieci wzięły udział grach i zabawach, w czasie których rozwijały słownictwo oraz szeroko rozumianą poprawnością językową.

          • Dzień Bezpiecznego Internetu.

          • Dzień Bezpiecznego Internetu (w skrócie DBI), to międzynarodowy projekt, który ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Powstał jako inicjatywa Komisji Europejskiej w 2004 roku, ale obecnie jest celebrowany już przez ponad 200 krajów na całym świecie.

            Nasza szkoła również i w tym roku włącza się w akcję DBI poprzez organizację na terenie szkoły kampanii informacyjnych, lekcji online, zajęć edukacyjnych i konkursu plastycznego.

            Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 przypada na 6 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych zaplanowane zostały aż do końca marca 2024.

            Internet sam w sobie nie jest niebezpieczny, a nawet jest wspaniały, tylko ludzie… korzystają z niego w poczuciu bezkarności i anonimowości. A pozorny brak konsekwencji otwiera wiele możliwości: obrażania, zastraszania, oceniania i innych form cyberprzemocy w kierunku zarówno grup społecznych, jak i jednostek. Zwłaszcza wśród młodych ludzi.

            Internet niesie za sobą zagrożenia również dlatego, że – jak konsekwentnie pokazują badania – niewiele dzieci informuje dorosłych o tym, że są ofiarami lub świadkami przemocy w sieci.

            Dzień Bezpiecznego Internetu inspiruje dorosłych do rozmów na temat rozwiązywania problemów w świecie online. Działania podnoszące poziom bezpieczeństwa dzieci w sieci wymagają zarówno profesjonalnego zaangażowania specjalistów z różnych sektorów i branż, jak i uważnego kontaktu z dzieckiem rodziców, nauczycieli i innych bliskich mu osób.

            Pierwszym ogniwem, które może zadbać o to, aby do pociech nie trafiały nieadekwatne do ich wieku informacje, są opiekunowie.

             

            Drogi Rodzicu!

            Nigdy nie jest za wcześnie ani za późno, aby rozpocząć z dzieckiem rozmowę o bezpieczeństwie online. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami i narzędziami poniżej, aby wesprzeć cyfrową podróż swojego dziecka.

            Internet Matters” to aplikacja zaprojektowana, aby pomóc rodzicom w rozmowach na temat bezpieczeństwa w Internecie z dziećmi i zapewnić, że dokonują mądrych wyborów, aby zachować bezpieczeństwo w Internecie.

             

            https://www.internetmatters.org/pl/

             

            Ważne numery telefonów i kontakty

            Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12

            Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – 116 111

            Telefon dla dorosłych w sprawach bezpieczeństwa dzieci – 800 100 100

            Dyżurnet.pl - punkt kontaktowy online, do którego można anonimowo zgłaszać przypadki występowania w Internecie treści zabronionych prawem.

          • Zabawa karnawałowa.

          • 24 stycznia w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek  i nie tylko. Wyglądały przepięknie - bajkowo i kolorowo. Zabawa prowadzona była przez animatorkę, która zachęcała dzieci do zabawy i udziału w konkursach. Wszyscy przy dźwiękach muzyki bawili się wyśmienicie! Podczas balu znalazł się również czas na krótki odpoczynek oraz poczęstunek. Szczególne podziękowania składamy Radzie Rodziców za ogromne zaangażowanie. Dzień ten dostarczył uczniom wielu przeżyć i miłych wrażeń! Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby nasza wspólna zabawa karnawałowa udała się – serdecznie dziękujemy! Kolejny bal karnawałowy już za rok!