• Dzień Górnika.

          • W dniu 28.11.2023 r. naszą szkołę odwiedzili honorowi goście: górnicy z Kopalni Gazu Ziemnego w Maćkowicach pan Jacek Berezowski oraz pani Gabriela i Krzysztof Panek. Górnicy ubrani byli w stroje galowe. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły przywitali gości wierszami oraz wręczyli laurki. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się o ciężkiej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy górników. Pan Jacek zaprezentował próbkę gazu łatwopalnego w butelce i podkreślił, aby takich doświadczeń nie przeprowadzać w domu. Uczestnicy spotkania mogli przymierzyć górnicze czapki. Górnicy opowiedzieli o stroju galowym oraz o rodzajach pióropuszy zdobiących czapkę. Na zakończenie dzieci zasypały górników pytaniami, a uczniowie z Samorządu szkolnego wręczyli drobny upominek oraz podziękowania za spotkanie.

          • Rozstrzygnięcie konkursu ,,Bezpieczna droga do szkoły”.

          • 8 września 2023 r. w czasie spotkania z funkcjonariuszami z Posterunku Policji w Żurawicy został ogłoszony konkurs pod hasłem ,,Bezpieczna droga do szkoły. W dniu dzisiejszym nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu.

            Klasa ,,0”

            I miejsce - Klara Maciupa

            Klasa I

            I miejsce - Fabian Bałuch

            II miejsce - Nikola Rabska

            III miejsce - Tymoteusz Sowa

            Wyróżnienie - Anna Benedyk

            Klasa II

            I miejsce - Wiktoria Kazimierz

            II miejsce - Emilia Maciupa

            Serdecznie gratulujemy!

          • Narodowe Święto Niepodległości.

          • „Czy wiesz, jaki to znak:

            W czerwonym polu biały ptak?

            - Wiem - odpowiedział Janek mały

            To jest znak Polski,

            Orzeł Biały.”

            Data 11 listopada 1918 roku jest jedną z najważniejszych w historii naszej ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość. Dzięki bohaterstwu polskich żołnierzy możemy radośnie spędzać czas w szkole. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia, na którą złożyły się wiersze, pieśni i filmy z komentarzami. Była ona wyrazem wdzięczności dla tych wszystkich, którzy brali udział w walce o wolną, niepodległą Polskę.

            Nasza szkoła włączyła się również do akcji Szkoła do hymnu. O godzinie 11.11 uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

            Podczas tego uroczystego dnia Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs recytatorski „Kto ty jesteś? Polak mały” dla uczniów klas 0, I – III.  Nasi najmłodsi uczniowie przygotowali wiersze o Polsce, o bohaterach i dzielnej walce w obronie kraju. Uczniowie, ich rodzice i wychowawcy zadbali o wzorowe przygotowanie recytacji, piękne stroje, ale również rekwizyty. Komisja konkursowa ostatecznie przyznała pierwsze i drugie miejsca:

            Ignacy Żak – I miejsce

            Jagoda Pogorzelec – I miejsce

            Ilona Szczygielska - I miejsce

            Fabian Bałuch - I miejsce

            Anna Benedyk - I miejsce

            Tymoteusz Sowa - I miejsce

            Oliwia Matysko - I miejsce

            Wiktoria Kazimierz - I miejsce

            Maksymilian Podwórny - I miejsce

            Adam Szymański - I miejsce

            Zuzanna Chrzanowska - I miejsce

            Julia Stankiewicz - I miejsce

            Nikola Rabska - II miejsce

            Oliwia Skowron - II miejsce

            Karolina Szpilma - II miejsce

            Kornelia Milczanowska - II miejsce

            Julia Łach - II miejsce

            Szczególne podziękowania kierujemy do Rady Rodziców za ufundowane nagrody w konkursie recytatorskim, pani Agnieszce Kazimierz za pracę w komisji konkursowej, wychowawcom najmłodszych klas, ich rodzicom za pomoc przy organizacji konkursu oraz pani Beacie Składowskiej za pięknie przygotowaną akademię.

          • Wolontariat.

          • W przeddzień Wszystkich Świętych członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu udali się na cmentarze w Orzechowcach i Batyczach, gdzie na bezimiennych mogiłach zapalili znicze tak licznie przekazane przez uczniów naszej szkoły. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w zbiórkę, dzięki którym na nieodwiedzanych grobach zapłonęło światełko pamięci!

          • Dzień drzewa.

          • 10 października to szczególny dzień w kalendarzu młodego ekologa. To szczególne święto wymyślił w 1872 roku w USA miłośnik przyrody Juliusz Morton, kierując się powiedzeniem, że: „Inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Tego dnia przedszkolaki wzięły udział w wielu aktywnościach, których głównym motywem było drzewo. Poznały jego budowę, znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody. Święto Drzewa to doskonała okazja by kształtować postawę ekologiczną wśród najmłodszych i rozbudzać w nich poczucie odpowiedzialności za zieleń wokół nas.

          • Porządkowanie cmentarzy przed Świętem Zmarłych.

          • W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z opiekunami udali się na cmentarz parafialny, gdzie uporządkowali pięć bezimiennych mogił, a na dwóch z nich odczyścili także zardzewiałe krzyże, które starannie pomalowali. Prace porządkowe miały również miejsce na starym cmentarzu. Ze znajdujących się tam grobów wolontariusze usunęli trawę i zeschłe liście, a także stare znicze i zniszczone ozdoby. Wszystko w kilku workach przyniesiono do szkoły i umieszczono w odpowiednich kontenerach.

          • XXIII Dzień Papieski.

          • W tym roku Dzień Papieski obchodziliśmy pod hasłem „Święty Jan Paweł II – Cywilizacja życia”.  

            Zdaniem kardynała Nycza tegoroczne hasło: "Św. Jan Paweł II Cywilizacja życia" jest także wciąż aktualne. "Jest aktualne także w kontekście tego, co się dzieje we współczesnym świecie, w kontekście rodziny, dzieci, młodzieży, ale także w kontekście wojny, która trwa w Ukrainie i w każdej chwili grozi poszerzeniem (...). Mówienie o życiu, o cywilizacji życia, wydaje się być niezwykle ważne" - podkreślił.

            Wskazówek, jak należy żyć, szukamy w słowach naszego Patrona i Jemu poświęciliśmy montaż słowno-muzyczny przygotowany przez Samorząd uczniowski i klasy I – III.

          • Dzień Edukacji Narodowej.

          • Z okazji Dnia Nauczyciela życzymy takich marzeń, które dają się urzeczywistnić. Pięknych i ciekawych pomysłów, które podszeptuje serce. Cierpliwości i wytrwałości, aby służba dzieciom tym starszym i tym młodszym zrodziła wiele niezwykłych owoców.

            Uroczystą akademię rozpoczęliśmy od przypomnienia historii powstania Komisji Edukacji Narodowej, ponieważ w tym roku obchodzimy 250. rocznicę jej powstania. Następnie starsi uczniowie przypomnieli wiersze o nauczycielach, a dzieci z klasy II wykonały piosenkę pt. „Nauczyciel dobrze wie”. Samorząd uczniowski złożył życzenia, a pan Dyrektor przyłączył się do nich i wręczył nauczycielom i pracownikom obsługi nagrody za wzorowe wypełnianie obowiązków zawodowych. Solenizanci zostali obdarowani „pigułkami mocy” na dobry humor i anielską cierpliwość.

          • Wybory Samorządu Uczniowskiego.

          • Tegoroczne wybory odbyły się 26 września. Kandydaci starali się zaprezentować z jak najlepszej strony, zachęcając do głosowania poprzez krótki opis swoich planów. Pozostali zgromadzeni uczniowie wybrali nowy Samorząd poprzez wrzucenie głosów do urny wyborczej. W tym roku w skład Samorządu weszli:

            Przewodnicząca - Julia Szymańska

            Zastępca - Wiktoria Matysko

            Skarbnik - Wiktor Szpilma

            Gratulujemy!

          • Wycieczka do Rzeszowa.

          • Uczniowie klas IV - VI wraz z opiekunami wybrali się pociągiem do Rzeszowa. Dla większości, była to pierwsza taka podróż. Kolejnymi atrakcjami w tym dniu były przejazd miejskim autobusem do parku trampolin, a potem obejrzenie filmu w kinie Helios. Pełni wrażeń wróciliśmy na stację w Żurawicy Osobowej. Dziękujemy pani Barbarze Kucaj za zorganizowanie wycieczki.