REGULAMIN FUNKCJONOWANIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. JANA PAWŁA II W ORZECHOWCACH W CZASIE PANDEMII W ROKU SZKOLNYM 2020/2021
1. W zajęciach lekcyjnych, pozalekcyjnych, opiekuńczo- wychowawczych może uczestniczyć dziecko całkowicie zdrowe:
a) rodzic dziecka cierpiącego na chrobry przewlekłe, których objawy mogą być podobne do zarażania SARS-CoV-2 (astma, alergie itp.), musi o tym fakcie powiadomić pisemnie dyrektora szkoły,
b) każdy pracownik szkoły cierpiący na choroby przewlekłe, których objawy mogą być podobne do zarażania SARS-CoV-2 (astma, alergie itp.) musi o tym fakcie powiadomić pisemnie dyrektora szkoły.
2. Rodzic ponosi odpowiedzialność za podjętą decyzję wysłania dziecka do szkoły.
3. Rodzice są zobowiązani do przypomnienia dziecku podstawowych zasad higieny (prawidłowego mycia rąk, zasłaniania ust i nosa przy kichaniu czy kasłaniu, zachowywania bezpiecznej odległości).
4. Dzieci nie mogą przynosić do szkoły żadnych zabawek ani innych przedmiotów zbędnych.
5. Rodzic jest zobowiązany zapewnić dziecku osłonę nosa i ust. Na terenie szkoły uczniowie przechowują osłonę w szczelnie zamkniętym woreczku strunowym.
6. Za przestrzeń wspólną szkoły uznaje się łącznik pomiędzy nowym a starym budynkiem szkoły.
7. W przestrzeni wspólnej mogą przebywać rodzice odprowadzający dziecko do szkoły wg zasady: „jeden rodzic na jedno dziecko”, z zachowaniem zasady dystansu społecznego przy czym:
a) rodzice nie wchodzą do szatni,
b) odbierając dziecko ze szkoły rodzice oczekują w przestrzeni wspólnej, z zachowaniem dystansu społecznego lub na zewnątrz budynku szkoły,
c) rodzice muszą liczyć się z tym, że czas oddania i odebrania dziecka do szkoły ze względu na obowiązujące procedury ulegnie wydłużeniu,
d) rodzic zobowiązuje się do przekazania powyższych zasad wszystkim osobom przyprowadzającym dziecko i upoważnionym do odbioru dziecka.
8. Uczniom nieuczestniczącym w zajęciach świetlicowych zabrania się wcześniejszego przychodzenia do szkoły. Uczeń ma prawo wejść na teren szkoły 10 minut przed rozpoczęciem zajęć lekcyjnych. Nie ma możliwości przychodzenia do szkoły z wyprzedzeniem 1 godziny.
9. Uczniowie dojeżdżający mogą być wcześniej w szkole z zachowaniem zasad bezpieczeństwa przed COVID-19.
10. Każdy rodzic jest zobowiązany zdezynfekować ręce przy wejściu do budynku szkoły oraz zabezpieczyć się w środki ochrony osobistej podczas przyprowadzania i odprowadzania dziecka. Rodziców i osoby trzecie odwiedzające szkołę obowiązuje na terenie budynku szkoły zakrywanie maseczką lub przyłbicą ust i nosa oraz dezynfekcja rąk po wejściu do budynku.
11. Obowiązuje całkowity zakaz wchodzenia rodziców do szkoły poza strefę dostępną (korytarzyk wejściowy).
12. Wejście wszystkich osób postronnych poza przestrzeń wspólną będzie rejestrowane.
13. Od godziny 8.00 do godziny 15.00 wejście do szkoły będzie zamykane. Na drzwiach wejściowych podany będzie telefon do sekretariatu szkoły.
14. W godzinach 7.00-15.00 nauczyciele, administracja oraz pracownicy niepedagogiczni wchodzą do szkoły wejściem głównym.
15. Pracownicy niepedagogiczni ograniczają swoje przebywanie na korytarzach szkolnych w czasie przerw do niezbędnego minimum.
16. Każdy rodzic musi udostępnić swój numer telefonu, pod którym będzie dostępny w czasie pobytu dziecka w szkole.
17. W razie zauważonych objawów chorobowych dziecku będzie mierzona temperatura.
18. W szkole uczniów obowiązują następujące zasady higieny:
a) mycie rąk po:
- przyjściu do szkoły,
- skorzystaniu z toalety,
- przed posiłkiem,
- przed i po zajęciach z wychowania fizycznego,
- przed i po zajeciach w pracowni informatycznej oraz w innych uzasadnionych sytuacjach.
b) dezynfekcja rąk przed wejściem do:
- jadalni,
- pracowni informatycznej,
- sali gimnastycznej,
- świetlicy,
- po wyjściu z toalety.
c) ochrona ust i nosa podczas kichania i kaszlu,
d) unikanie dotykania oczu, nosa, ust,
e) korzystanie ze swoich podręczników i przyborów szkolnych,
f) zajmowanie miejsc w ławkach jednoosobowych.
19. W salach lekcyjnych oraz przestrzeniach wspólnych uczniowie oraz pracownicy szkoły mogą nosić maseczki lub przyłbice.
20. W szkole uczniowie zakładają maseczki lub przyłbice na polecenie nauczyciela.
21. W szkole wietrzenie sal lekcyjnych, korytarzy, sali gimnastycznej i innych pomieszczeń odbywać się będzie co najmniej raz na godzinę.
22. Zajęcia lekcyjne będą odbywać się z zachowaniem zasady ,,jedna klasa w jednej sali lekcyjnej":
a) wyjątek stanowią lekcje informatyki, edukacji informatycznej, zajęć szachowych oraz wychowania fizycznego,
b) w uzasadnionych przypadkach klasa może przejść do innej sali lekcyjnej,
c) w przypadku zamiany sal lekcyjnych obowiązuje dezynfekcja ławek i krzeseł.
23. Organizacja przerw szkolnych ma na celu zapewnienie uczniom jak największego komfortu psychicznego oraz bezpieczeństwa.
a) klasy I - III organizują przerwy w trakcie lekcji uczniów klas IV – V,
b) klasa IV - VIII spędzają przerwy w salach lekcyjnych pod opieką nauczyciela,
c) na korytarzu szkoły uczniowie znajdują się pod opieką nauczyciela dyżurującego.
24. W pokoju nauczycielskim może przebywać maksymalnie 8 osób.
25. W przypadku zaobserwowania przez personel szkoły niepokojących objawów chorobowych u dziecka, rodzic zostanie w trybie natychmiastowym poinformowany telefonicznie i ma obowiązek niezwłocznie odebrać dziecko ze szkoły (w tym czasie dziecko przebywa w przygotowanej na terenie szkoły „izolatce”.
26. Zajęcia wychowania fizycznego odbywać się będą na zewnątrz budynku szkolnego, a w przypadku złych warunków pogodowych tj. niska temperatura powietrza, opady atmosferyczne, silny wiatr w sali gimnastycznej.
27. Nauczyciele wychowania fizycznego i informatyki udają się po uczniów przed lekcją i odprowadzają uczniów do ich sal po lekcji.
28. Na wniosek wychowawcy klasy lub nauczyciela prowadzącego lekcję uczeń, a następnie w zależności od wyniku pomiaru, cała klasa może mieć zmierzoną temperaturę. Rodzic wyraża lub nie wyraża zgody na pomiar temperatury (deklaracja pisemna).
29. Przy stwierdzeniu temperatury wyższej niż 37,2° C i innych oznakach chorobowych (katar, kaszel) uczeń zostanie umieszczony w izolatorium, skąd w przeciągu 45 minut od powiadomienia odbiorą go rodzice. Rodzice są informowani o złym samopoczuciu dziecka telefonicznie.
Bożena Ryczan
Dyrektor szkoły
PROCEDURY OBOWIĄZUJĄCE W CELU ZAPOBIEGANIA ROZPRZETRZENIANIA SIĘ COVID – 19
W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. JANA PAWŁA II W ORZECHOWCACH
I. Korzystanie z szatni szkolnej.
- uczniom klas I – III w rozbieraniu pomagają nauczyciele dyżurujący, a po zakończeniu zajęć w ubieraniu się pomaga im nauczyciel kończący zajęcia z daną klasą,
- w szatni uczniowie pozostawiają okrycie wierzchnie oraz obuwie schowane do worka,
- po skorzystaniu z szatni uczniowie udają się na teren szkoły, gdzie myją ręce i przechodzą do sal dydaktycznych.
II. Korzystanie z jadalni szkolnej.
- przed wejściem do jadalni obowiązuje dezynfekcja dłoni,
- uczniowie klasy „0” - III korzystają z jadalni w trakcie III lekcji,
- uczniowie klas IV - VIII korzystają z jadalni na długiej przerwie,
- po każdej grupie stoliki i krzesła są dezynfekowane.
- pieczywo podawane jest w serwetkach papierowych,
- pracownika obsługi obowiązują rękawiczki jednorazowe,
- posiłki podawane są w naczyniach jednorazowych.
III. Korzystanie z pomieszczeń sanitarno-higienicznych.
Po skorzystaniu z toalety ręce myjemy wg. umieszczonych instrukcji. Ręce osuszamy przy użyciu ręczników papierowych. Po wyjściu z pomieszczenia zaleca się dezynfekcję rąk.
IV. Korzystanie ze świetlicy szkolnej.
Przed wejściem do świetlicy dezynfekujemy dłonie. W pomieszczeniu znajdują się zabawki i sprzęty łatwe do dezynfekcji. W razie potrzeby nauczyciel dezynfekuje blaty stołów w trakcie zajęć świetlicowych. Uczniowie korzystają ze swoich ołówków, kredek, nożyczek. Plastelina i modelina itp. są używane jednorazowo. Puzzle, gry planszowe, książki są używane z zastawaniem dwudniowej kwarantanny. Podłoga, blaty stołów oraz krzesła są systematycznie myte i dezynfekowane. Zabawki są dezynfekowane systematycznie. Pomieszczenie świetlicy jest wietrzone co najmniej raz na godzinę. Osoby odbierające dziecko ze świetlicy korzystają z dzwonka znajdującego się przy drzwiach wejściowych do szkoły.
V. Korzystanie z sali gimnastycznej.
Przed wejściem do sali gimnastycznej uczniowie myją, a następnie dezynfekują ręce. Po skończonych zajęciach uczniowie myją ręce. Sprzęt sportowy używany na lekcji jest systematycznie myty i dezynfekowany. Sala gimnastyczna jest wietrzona co najmniej raz na godzinę. Po każdym dniu zajęć podłoga, drabinki, ławki gimnastyczne są myte i dezynfekowane.
VI. Korzystanie z pracowni informatycznej.
Przed i po zajęciach w pracowni uczniowie myją ręce. Przed zajęciami dodatkowo dłonie są dezynfekowane. Sprzęt komputerowy używany na lekcji jest systematycznie myty i dezynfekowany.
VII. Korzystanie z biblioteki szkolnej.
Korzystanie z biblioteki szkolnej odbywa się w godzinach pracy nauczyciela bibliotekarza. Klawiatury i myszki komputerów są dezynfekowane po każdym użyciu. Pomieszczenie w godzinach pracy jest wietrzone co godzinę. Jednocześnie z biblioteki mogą korzystać trzy osoby. Po przyjęciu książek każdorazowo dezynfekuje się blat na którym leżały książki. Zwracane książki i inne materiały podlegają dwudniowej kwarantannie.
VII. Korzystanie z placu zabaw.
1. Uczestnikiem placu zabaw może być dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną (dotyczy to również opiekunów).
2. Opiekunowie powinni zachować dystans społeczny między sobą wynoszący co najmniej 2m (dotyczy to osób, które wspólnie nie zamieszkują lub nie gospodarują).
3. W sytuacji, gdy na placu zabaw nie można zachować dystansu społecznego wynoszącego 2m z uwagi na dużą liczbę przebywających osób, zaleca się rezygnację z rekreacji lub jej kontynuację w późniejszym czasie.
4. Zaleca się, aby opiekunowie wyposażeni byli w środki pozwalające na utrzymanie higieny dziecka np. chusteczki do umycia rąk oraz czuwali nad przestrzeganiem podstawowych zasad higieny (np. unikanie bliskiego kontaktu twarzą w twarz z innymi uczestnikami podczas zabawy, kasłanie/kichanie w chusteczkę lub zgięcie łokciowe – nie w kierunku innych).
5. Należy bezwzględnie pamiętać o higienie rąk dziecka oraz opiekuna każdorazowo po zakończonej zabawie na placu zabaw.
6. Nie jest wskazane spożywanie posiłków oraz napojów w trakcie zabawy.
7. W przypadku, gdy dziecko manifestuje bądź przejawia niepokojące objawy choroby, należy niezwłocznie przerwać pobyt na placu zabaw.
8. Dezynfekcję zabawek używanych na placu zabaw przeprowadza się zgodnie z przeznaczeniem danego produktu biobójczego.
VIIII. Korzystanie z boiska szkolnego.
1. W okresie trwania stanu epidemii zawieszone są wszystkie wyjścia poza teren placówki.
2. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu pomiędzy nimi.
3. Sprzęt na boisku wykorzystywany podczas zajęć powinien być regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany, jeżeli nie ma takiej możliwości, należy zabezpieczyć go przed używaniem.
4. Na boisku mogą przebywać dwie grupy przy założeniu, że zachowany jest między nimi dystans.
5. Należy ograniczyć aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami.
6. Nadzór na dziećmi korzystającymi ze sprzętów na boisku szkolnym sprawują opiekunowie poszczególnych grup.
7. Należy zapewnić taką organizację pracy i koordynację, która utrudni stykanie się ze sobą poszczególnych grup uczniów (np. różne godziny zajęć na boisku).
8. Podczas prowadzenia zajęć na boisku, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe. Wyznaczone urządzenia na zakończenie każdego dnia pracy są dezynfekowane.
ZASADY REALIZACJI ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. JANA PAWŁA II
W ORZECHOWCACH
1. Zajęcia pozalekcyjne odbywają się przed lekcjami, po lekcjach lub w godzinach popołudniowych na terenie szkoły. Nauczyciel prowadzący zajęcia odbiera dziecko z klasy lub szatni i odprowadza dziecko do szatni, klasy lub świetlicy.
2. W trakcie zajęć pozalekcyjnych odbywających się w szkole obowiązują takie same zasady sanitarne jak w trakcie zajęć lekcyjnych.
3. Wycieczki, rajdy, biwaki mogą być organizowane w grupach klasowych lub międzyklasowych w obowiązującym w danym momencie rygorze sanitarnym.
ZASADY KOMUNIKACJI Z RODZICAMI UCZNIA
Wszelkie informacje związane z funkcjonowaniem szkoły są umieszczane na stronie internetowej szkoły.
1. Rodzic jest zobowiązany przekazać informację dotyczącą swojego aktualnego numeru telefonu i adresu e-mail. Wychowawca jest zobowiązany do przekazania rodzicom swojego adresu e-mail celem przekazywania niezbędnych informacji. Nauczyciele mogą udostępniać rodzicom swoje numery telefonów.
2. Sprawy finansowe oraz administracyjne są załatwiane pomiędzy rodzicami a sekretariatem szkoły.
3. W przypadku osobistego kontaktu z sekretariatem szkoły rodzic wchodząc na teren szkoły musi:
- posiadać maseczkę lub przyłbicę ochronną oraz jednorazowe rękawiczki oraz dostosować swoją wizytę do czasu trwania lekcji.
W czasie przerw śródlekcyjnych na teren szkoły zabrania się wejścia osób trzecich.
4. W szkole nie będą odbywać się ogólne spotkania rodziców z dyrektorem szkoły.
5. W trakcie zebrań klasowych rodzice muszą posiadać maseczki lub przyłbice ochronne.
6. Dyrektor i Pedagog Szkolny przyjmują rodziców w godzinach swojej pracy (po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym).
7. Kontakty rodziców z pracownikami szkoły zaleca się realizować z wykorzystywaniem drogi elektronicznej i telefonicznej.
8. Dyżury nauczycieli odbywają się na terenie szkoły z zachowaniem dystansu społecznego i innych wymogów sanitarnych lub poprzez drogę elektroniczną (e-mail i telefon).
HIGIENA, CZYSZCZENIE I DEZYNFEKCJA POMIESZCZEŃ I POWIERZCHNI
1. Za pracę obsługi szkoły oraz koordynację wszystkich działań zapewniających higienę i czystość odpowiada dyrektor szkoły.
2.Szkoła zapewnia na bieżąco pracownikom obsługi odzież ochronną, rękawiczki, środki myjące, dezynfekujące, sprzęt i akcesoria niezbędne do sprzątania pomieszczeń.
3. Każda osoba sprzątająca odpowiedzialna za utrzymanie czystości danych pomieszczeń i obszarów szkoły wypełnia kartę monitoringu wykonywanych prac porządkowo – dezynfekcyjnych.
4. Pracownicy obsługi przeprowadzający dezynfekcję ściśle przestrzegają zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji.
5.Zadania osób sprzątających koncentrują się na:
a) utrzymywaniu ciągów komunikacyjnych w czystości (podłóg szatni i korytarzy) – mycie 2 razy dziennie lub w razie potrzeby częściej,
b) dezynfekcji powierzchni dotykowych: poręcze, klamki, wyłączniki – dwa razy dziennie oraz doraźnie, w razie potrzeby,
c) dezynfekcji sprzętu i powierzchni płaskich w tym blatów, poręczy krzeseł przynajmniej raz dziennie po zakończeniu zajęć oraz przy zmianie sali przez klasę,
d) dezynfekcji toalet – 2 razy dziennie całościowo, doraźnie po każdej przerwie oraz w razie potrzeby,
e) czyszczeniu z użyciem detergentów lub dezynfekcji sprzętu na placu zabaw lub boisku co najmniej raz dziennie w dni, w których warunki pogodowe pozwalają na korzystanie z ww.
6. Do obowiązków personelu obsługi należy: sprawdzanie poziomu płynów do dezynfekcji rąk w pojemnikach umieszczonych przy wejściu do szkoły oraz w użytkowanych salach i pomieszczeniach i bieżące ich uzupełnianie.
POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU PODEJRZENIA CHOROBY ZAKAŹNEJ U DZIECKA
1. Jeżeli rodzice dziecka zauważą niepokojące objawy u siebie lub swojego dziecka, nie mogą przychodzić do szkoły.
2. O podejrzeniu choroby muszą niezwłocznie poinformować dyrektora, a także skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub oddziałem zakaźnym.
3. Nauczyciel, który zauważył u dziecka oznaki choroby, niezwłocznie powiadamia o tym fakcie dyrektora szkoły.
4. Uczeń, u którego podczas pobytu w szkole zaobserwowano oznaki chorobowe zostaje odprowadzony do izolatorium.
5. Izolatorium jest wyposażone w środki ochrony osobistej oraz środki do dezynfekcji.
6. W izolatorium uczeń oczekuje pod opieką pracownika szkoły na rodziców/opiekunów prawnych, którzy muszą jak najszybciej odebrać go ze szkoły.
7. Rodzice mają obowiązek udać się z dzieckiem do lekarza oraz powiadomić szkołę o diagnozie.
8. W przypadku podejrzenia lub wykrycia u ucznia zakażenia koronawirusem, dyrektor niezwłocznie informuje o zaistniałej sytuacji organ prowadzący szkołę.
9. Dalsze kroki dyrektor podejmuje w porozumieniu z organem prowadzącym, a o podjętych działaniach niezwłoczne informuje rodziców i pracowników szkoły.
10. Obszar, w którym przebywał i poruszał się uczeń podejrzany o zakażenie lub zakażony koronawirusem poddaje się gruntownemu sprzątaniu, myciu oraz dezynfekcji.
11. Dyrektor ustala liczbę osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach placówki, w których przebywało dziecko podejrzane o zakażenie oraz stosuje się do wytycznych GIS odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU PODEJRZENIA ZAKAŻENIA U PRACOWNIKA
1. Pracownik przebywający w domu, w razie wystąpienia niepokojących objawów choroby zakaźnej, nie powinien przychodzić do pracy, lecz skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać poradę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że może być zakażony koronawirusem.
2. Jeśli stan choroby ujawni się podczas pracy w szkole, pracownik natychmiast powiadamia dyrektora i izoluje się od wszystkich osób w izolatorium.
3. W pomieszczeniu pełniącym rolę izolatorium nie mogą przebywać inne osoby. Pracownik z podejrzeniem zachorowania, o ile pozwoli mu na to stan zdrowia, przebywa w izolatorium sam do czasu przybycia odpowiednich służb.
4. Dyrektor szkoły powiadamia o zaistniałej sytuacji odpowiednie służby sanitarne, medyczne i organ prowadzący oraz stosuje się do indywidualnych zaleceń wydanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej
5. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik poddaje się gruntownemu sprzątaniu, myciu oraz dezynfekcji.
6. W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły ustala się listę osób przebywających w tym samym czasie w części budynku, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie.
7. O zaistniałym przypadku choroby lub podejrzeniu zarażenia powiadamia się wszystkich pracowników oraz rodziców uczniów.
POSTĘPOWANIE Z POMIESZCZENIAMI W PRZYPADKU PODEJRZENIA ZAKAŻENIA U UCZNIA LUB PRACOWNIKA
W przypadku, gdy uczeń lub pracownik Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Orzechowcach został skierowany do szpitala z podejrzeniem koronawirusa, Dyrektor w porozumieniu z właściwym państwowym Inspektorem Sanitarnym może podjąć decyzję o zamknięciu szkoły na czas niezbędny do wykonania koniecznych czynności sanitarno-epidemiologicznych.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
1. Dokument „Organizacja zajęć oraz procedury bezpieczeństwa w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Orzechowcach w roku szkolnym 2020/2021” wchodzi w życie z dniem 1 września 2020 r. i obowiązuje do odwołania.
2. Dokument może być modyfikowany.
3. Dokument zostanie udostępniony jako wiadomość do rodziców i uczniów na stronie internetowej szkoły oraz udostępniony w formie papierowej w sekretariacie szkoły.
4. Pracownicy administracji i obsługi oraz nauczyciele zostaną zapoznani z dokumentem podczas szkolenia.
5. O wszelkich zmianach w organizacji pracy szkoły i procedurach bezpieczeństwa będą niezwłocznie powiadamiane osoby zainteresowane.
Zgoda rodzica na pomiar temperatury ciała dziecka w szkole
/Imię i nazwisko rodzica/ Orzechowce, dnia ....................
Dyrektor Szkoły Podstawowej
im. Jana Pawła II
w Orzechowcach
Na podstawie art. 9 ust. 2 lit. a rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz.U. UE. L. Nr 119, s. 1) wyrażam zgodę na wykonywanie pomiarów temperatury ciała mojego dziecka .............................................……................................................................................ (w przypadkach, gdy w czasie pobytu lub zajęć organizowanych przez Szkołę zaistnieje taka konieczność z powodu zaobserwowania u mojego dziecka niepokojących objawów chorobowych).
.............................................
/podpis rodzica/