W dniu 24 czerwca 2022 r., w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Orzechowcach odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Nauczyciele oraz uczniowie wraz z rodzicami uczestniczyli we Mszy św. w kościele parafialnym w Orzechowcach, którą odprawił i homilię wygłosił ks. Zbigniew Bucior. Następnie uczestnicy Eucharystii udali się do gmachu szkoły. W tym roku pierwszy raz po okresie pandemii odbyło się zakończenie w hali sportowej. Zebranych powitał pan Dyrektor Janusz Jasiński. Podkreślił, że ten rok był trudny zarówno dla uczniów, ale i dla nas wszystkich ze względu na pandemię i związane z tym obostrzenia oraz wojnę na Ukrainie. Życzył on wszystkim uczniom dalszych sukcesów w nauce, spełnienia marzeń oraz bezpiecznych wakacji i szczęśliwego powrotu do szkoły. Po raz pierwszy dyplomy ukończenia odebrały przedszkolaki z oddziału przedszkolnego, który został otwarty w tym roku szkolnym. Absolwentom życzymy przyjęcia do upragnionych szkół i powodzenia w nowych placówkach edukacyjnych. Wszystkim uczniom życzymy wypoczynku oraz bezpiecznych i udanych wakacji. Wracajcie we wrześniu zdrowi i pełni zapału do nauki.
Zakończenie roku szkolnego 2021/2022.
Informacja o zakończeniu roku szkolnego 2021/2022.
Zakończenie roku szkolnego 2021/2022 dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Orzechowcach odbędzie się 24 czerwca 2022 r. w następującym porządku:
1. Msza Święta – godz. 800
2. Uroczyste zakończenie roku szkolnego i rozdanie świadectw w szkole.
Autobus do Batycz – godz. 1030
W książkach zaczytani.
Uczniowie klasy siódmej w ramach lekcji języka polskiego udali się do wiejskiej biblioteki. Czas wakacji to czas przygód nie tylko tych realnych, ale również tych odkrywanych przy pomocy książek. Chcąc rozwijać pasję czytania, pobudzać wyobraźnię, zaszczepić wśród młodszej młodzieży nawyk obcowania z książką oraz oderwać się od komputerów w czasie wypoczynku, zachęcamy do lektury. Czytać można wszędzie, najważniejsze to się zaczytać. I tego Wam, Drodzy Uczniowie, życzymy. Zatem: ahoj, przygodo!
Laboratoria Przyszłości.
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane jeszcze w 2021 roku w całości z góry - bez konieczności wniesienia wkładu własnego.
Nasza szkoła bierze udział w programie "Laboratoria Przyszłości"
Kwota, która została przyznana szkole i za jaką zostały zakupione pomoce dydaktyczne w ramach projektu to 30.000 zł.
Szczegółowe informacje na temat projektu można znaleźć na stronie: Laboratoria Przyszłości - Laboratoria Przyszłości - Portal Gov.pl (www.gov.pl)
W ramach Laboratoria Przyszłości został zakupiony następujący sprzęt:
1. Statyw Fancier Wt-3750 - 183cm
2. Stacja lutownicza z gorącym powietrzem
3. Mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami. Atmega2560 najbardziej kompletny zestaw startowy dla Arduino
4. Mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami. Najbardziej kompletny samouczek dotyczący zestawu startowego dla Arduinu UNO R3
5. Mikroport. Synco G1 A1 bezprzewodowy system mikrofonowy 2,4 GHz
6. Szafka z pojemnikami na drukarkę 3D i fi lamenty
7. Filament PLA różne kolory 1kg do Drukarki 3D – 7 szt.
8. Drukarka 3D NS Digital VAT 0% OFERTA TYLKO DLA PLACÓWEK OŚWIATOWYCH
9. Mikrofon kierunkowy Boya BY-MM1
10. Mikroskop 100x-1000x
11. Maszyna do szycia łucznik ewa ii 2014
12. Igły Karnet - Indianin
13. Szydełko do robótek rozm. 0
14. Hafciarka cyfrowa z akcesoriami
15. Pojemnik warsztatowy wym. 24,9 x 15,8 x 11,4 cm
16. Zestaw nici Talia różne kolory – 10 szt.
17. Programming Time. Zestaw do nauki kodowania i programowania.
18. Robot Codey Rocky
19. Adapter Bluetooth BT 4.0 do DA8030
20. Mata Edukacyjna do DA8030
21. Robot Rugged
22. Robot mBot Ranger
23. Robot. Zestaw Advanced. Klocki Robotist
24. Robot. Zestaw Basic. Klocki Robotis
Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, dzięki któremu zajęcia szkolne staną się bardziej atrakcyjne oraz pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania oraz zdolności np. manualne i techniczne.
Zakupiony sprzęt będzie wykorzystywany na zajęciach przedmiotowych z fizyki, matematyki, biologii, geografii, techniki oraz na zajęciach rozwijających uzdolnienia uczniów.
Przedstawienie ,,O krasnoludkach i sierotce Marysi".
23 maja 2022 roku przypada 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił docenić literacki dorobek pisarki oraz jej wkład w działalność patriotyczną i ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej. Aby uczcić to wydarzenie w naszej szkole, uczniowie klas IV i V - podczas trzymiesięcznych prób - przygotowywali przedstawienie pt. O krasnoludkach i sierotce Marysi, które powstało w oparciu o utwór pisarki o tym samym tytule. Występ miał miejsce w ostatnią środę roku szkolnego w Sali Papieskiej, która na chwilę zamieniła się w Kryształową Grotę - dom krasnoludków i króla Błystka. Premiera przedstawienia był dla jego twórców wielkim, niezapomnianym przeżyciem. Głośne brawa publiczności przyniosły aktorom wielką satysfakcję i zadowolenie.
,,Bezpieczne wakacje".
22 czerwca, w związku z realizacją działań profilaktycznych pod nazwą: ,,Bezpieczne wakacje”, gościliśmy w naszej szkole pana sierż. szt. Dariusza Kierkało z Komisariatu Policji w Żurawicy. Pan policjant przypomniał uczniom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, których dzieci powinny przestrzegać w czasie zbliżających się wakacji. Zwrócił również uwagę na bezpieczne zachowanie podczas przebywania nad wodą oraz przypomniał podstawowe przepisy ruchu drogowego. W swoim wystąpieniu, policjant wspomniał również o hejcie, z którym coraz częściej mamy do czynienia w Internecie i sposobach reagowania na niego.
Pożegnanie klasy VIII.
„Osiem lat minęło jak mrugnięcie okiem.
Żegnamy was dzisiaj z żalem, ale i z wiarą
W wasze wielkie możliwości.
Idźcie dalej w świat z podniesionym czołem,
I prosimy was bardzo: żadną miarą
nie rezygnujcie z życia radości!”21 czerwca pożegnaliśmy uroczyście klasę ósmą. I choć dopiero za kilka dni oficjalnie opuszczą mury naszej szkoły, to już dzisiaj odczuliśmy smutek z powodu ich odejścia. Wspólne powroty do chwil szkolnych ujęte w humorystycznych scenkach i prezentacja zdjęć stały się tematem przewodnim scenariusza akademii. Pan Dyrektor w niezwykle ciepłych słowach podziękował nauczycielom, wychowawcy pani Monice Chomie-Wzorek i rodzicom za okazywane im serce, wsparcie oraz motywowanie i pomoc w zdobywaniu wiedzy. Na koniec klasa siódma zaprosiła swoich starszych kolegów do rywalizacji, przygotowując specjalny odcinek Familiady.
Wizyta strażaków.
Dnia 15 czerwca 2022r. przedszkolaki z oddziału przedszkolnego oraz zerówki gościły strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Orzechowcach. W trakcie spotkania strażacy zapoznali dzieci z ciekawostkami związanymi z ich pracą, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie: pożaru, burzy oraz wypadku. Dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach można wezwać straż pożarną oraz utrwaliły numery alarmowe 998 i 112. Największe zainteresowanie wzbudził czerwony wóz strażacki, do którego każde dziecko mogło wsiąść. Na zakończenie spotkania strażacy zaprezentowali działanie węża strażackiego Odwiedziny strażaków w przedszkolu wzbudziły wielki entuzjazm i zainteresowanie dzieci. Dziękujemy strażakom za atrakcyjne i ważne zajęcia oraz poświęcenie swojego cennego czasu.
Koncert profilaktyczny.
Pasowanie na czytelnika Biblioteki Publicznej w Orzechowcach.
„Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem”
Kornel Makuszyński
14 czerwca uczniowie klas I-III zostali pasowani na czytelnika biblioteki publicznej w Orzechowcach. Pan Wójt Gminy Żurawica – Tomasz Szeleszczuk przeczytał wszystkim zebranym „Lokomotywę” Juliana Tuwima. Dzieci wraz z panią bibliotekarką Iwoną Jas inscenizowały treść wiersza, a następnie wykonały ilustrację do tekstu. Potem pan Wójt pasował wszystkie dzieci na czytelników. Pani bibliotekarka przypomniała dzieciom o zasadach korzystania z biblioteki i poszanowaniu książek. Na zakończenie wszystkich zebranych na uroczystości czekał słodki poczęstunek. Każde dziecko otrzymało również pamiątkowy dyplom i książkę. Dzieci obiecały, że będą często odwiedzać bibliotekę i wypożyczać książki.
Wycieczka do Zamościa klas 0 - III.
9 czerwca klasy 0 – III wybrały się wraz z opiekunami na wycieczkę do Zamościa. Zwiedziliśmy stare, obronne mury, przeszliśmy spacerkiem przez rynek, odwiedziliśmy Mini – ZOO, gdzie oglądaliśmy króliki, jeże, świnki morskie, szynszyle, żółwie i kameleona. Każde dziecko otrzymało karmę i mogło nakarmić wybrane zwierzątko. Potem udaliśmy się do dużego ogrodu zoologicznego, w którym oglądaliśmy różne egzotyczne zwierzęta. Po pysznym obiedzie przyszedł czas na zabawę w parku linowym. Wszyscy świetnie się bawili i w dobrych humorach wrócili do domów.
III miejsce w konkursie „Poliglota”.
W dniu 8 czerwca 2022 r. dwie uczennice naszej szkoły reprezentowały powiat przemyski w konkursie „Poliglota” w Łańcucie. Małgorzata Czyżyk zaprezentowała utwór „An Old Man Lived in the Village” w kategorii recytacja, natomiast Julia Jasińska wystąpiła w kategorii śpiew z balladą „Another Love”. Małgosia otrzymała III miejsce w tym konkursie.
Gratulujemy odwagi i pięknych występów.
Wycieczka do Energylandii.
Dnia 30 maja uczniowie szkoły w Orzechowcach i Kosienicach udali się do największego Parku Rozrywki w Polsce-Energylandii. Wycieczka została zorganizowana w związku z zakończeniem egzaminów oraz zbliżającym się ukończeniem klasy VIII. Podróż przebiegła bez żadnych przeszkód i wszyscy nie mogli się doczekać, aby skorzystać z każdej możliwej atrakcji w parku. Zostaliśmy podzieleni na mniejsze grupy, które miały się trzymać razem i wspólnie zwiedzać park. Nie było strefy, której nie zostałaby złożona wizyta, od Bajkolandii aż po Aqualantis. Ekstremalne urządzenia takie jak: najszybsze i największe rollercoastery, ogromne wahadło Aztec Swing, drewniana kolejka górska-Zadra, potężne 40 metrowe ramię Space Boostera, rollercoaster wodny-Speed Water Coaster, czy też królujący Hyperion o 77 metrach wysokości cieszyły się u uczniów największą popularnością. Z pewnością każdy uczeń chciałby jeszcze nie raz powtórzyć wyjazd do tego największego parku rozrywki jakim jest Energylandia!
Dzień rodziny.
W dniu 1 czerwca 2022 r. odbył się w naszej szkole „Piknik rodzinny”. Na popołudniową uroczystość przybyli najważniejsi goście - rodzice. Impreza rozpoczęła się występem dzieci z oddziału przedszkolnego, zerówki oraz dzieci z klas 1-3. Dzieci przebrane w piękne bajkowe stroje zaśpiewały piosenki w języku polskim i angielskim, recytowały wierszyki oraz zaprezentowały układ taneczny. Nie zabrakło laurek i kwiatków zrobionych własnoręcznie dla rodziców. Druga część spotkania odbyła się na szkolnym podwórku, gdzie ustawione zostały główne atrakcje - dmuchana zjeżdżalnia i fotobudka. Z pomocą rodziców przygotowaliśmy kiełbaski z grilla, popcorn i słodkości. Te chwile utwierdzają nas w przekonaniu, że warto poświęcić czas, energię dla dobra dzieci, ich radości i uśmiechu.
Dzień Dobrych Uczynków.
19 maja obchodzimy Dzień Dobrych Uczynków, czyli święto społecznych i bezinteresownych działań. Pomysłodawcą tej akcji jest Fundacja Ekologiczna Arka, która od 2005 roku zachęca szczególnie tego dnia do dobrych uczynków na rzecz ludzi, zwierząt lub środowiska naturalnego. Akcja skierowana jest przede wszystkim do młodzieży szkolnej oraz organizacji społecznych. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły po wcześniejszym wylosowaniu klasy, do której miał być adresowany dobry uczynek, pomogli kolegom w utrzymaniu czystości w salach lekcyjnych. Zaangażowanie dzieci polegało na zmazaniu tablicy, wymianie wody, wypłukaniu gąbek i ogólnym uporządkowaniu klasy. Nie zabrakło też drobnych prezentów. Długa przerwa minęła w miłej atmosferze. Wszyscy bardzo się starali, jak najlepiej wywiązać ze swojego zadania i sprawić radość kolegom.
Pamiętajmy! Nawet drobne gesty przynoszą uśmiech i radość.
Harmonogram Egzaminów Ósmoklasisty w roku szkolnym 2021/2022.
1. Język polski – 24 maja 2022 r. (wtorek) – godz. 9:00
2. Matematyka – 25 maja 2022 r. (środa) – godz. 9:00
3. Język angielski – 26 maja 2022 r. (czwartek) – godz. 9:00
Język niemiecki – 26 maja 2022 r. (czwartek) – godz. 9:00
Informacja dla rodziców oraz uczniów klas I-VII.
W dniach 24, 25 i 26.05.2022r. odbędą się egzaminy klasy VIII. W związku z tym uprzejmie informujemy, że będą to dni wolne od nauki dla uczniów klas I-VII. Informujemy również, że jeżeli rodzice uczniów klas I-III nie mają możliwości zapewnienia dzieciom opieki w tych dniach, istnieje możliwość skorzystania ze świetlicy szkolnej.
Rocznica urodzin Jana Pawła II.
W Szkole Podstawowej w Orzechowcach w dniu 18 maja 2022 roku uroczyście obchodzono 102. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, patrona naszej szkoły. Uczniowie uczcili pamięć wielkiego Polaka, papieża, a także obejrzeli film biograficzny o tym Świętym.
Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach jako drugi syn Karola Wojtyły seniora i Emilii z Kaczorowskich. Ojciec, porucznik, był urzędnikiem administracji wojskowej, matka dorabiała jako szwaczka. Dnia 13 kwietnia 1929 r. dziewięcioletniego Karola, spotkała tragedia, zmarła jego matka. Od tej chwili to ojciec zajął się wychowaniem Karola. We wrześniu 1930 roku Lolek - bo tak wołano na niego w domu - rozpoczął naukę w I Państwowym Gimnazjum Męskim im. Marcina Wadowity w Wadowicach. Wojtyła występował w szkolnych inscenizacjach, brał udział również w konkursach recytatorskich. Dnia 5 grudnia 1932 roku, Karola dotknęła kolejna tragedia, w wieku 26 lat zmarł jego brat, Edmund, który był lekarzem. W 1938 r. Karol Wojtyła zdał egzamin dojrzałości i rozpoczął studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie studiował filologię polską. Fascynacja teatrem doprowadziła Karola do przyłączenia się do Konfraterni Teatralnej. Dnia 1 września 1939 roku Niemcy zaatakowały Polskę. Kraków stał się obiektem nalotów. Pogarszała się sytuacja materialna Karola i jego ojca, Karol musiał szukać pracy. Znalazł ją w Zakładach Chemicznych „Solvay” w Borku Fałęckim. Dnia 18 lutego 1940 zmarł ojciec Karola. W 1942 roku Wojtyła podjął decyzję o wstąpieniu do tajnego seminarium duchownego. W sierpniu 1946 roku Wojtyła ukończył czteroletnie studia teologiczne, a 1 listopada 1946 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Już 15 listopada udał się do Rzymu, aby podjąć studia na Papieskim Uniwersytecie Dominikańskim - Angelicum. Po powrocie do kraju Wojtyła został skierowany do Niegowici, gdzie miał prowadzić pracę duszpasterską. Uzyskał wówczas najpierw tytuł magistra teologii, a miesiąc później obronił poszerzoną wersję swojej rozprawy doktorskiej. Po 13 miesiącach kardynał Sapieha przeniósł wikarego do parafii św. Floriana w Krakowie. W 1957 roku Wojtyła rozpoczął pracę w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Krakowie oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wkrótce zaczął również wykładać na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie po dwóch latach objął Katedrę Etyki. W lipcu 1958 roku powołano Wojtyłę na stanowisko biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej. Mając 38 lat, Karol Wojtyła został najmłodszym polskim biskupem. Niezwykle ważnym punktem na drodze biskupa Karola Wojtyły do objęcia papieskiego steru był Sobór Watykański II. Biskup Wojtyła odznaczał się wyjątkową aktywnością w pracach soborowych. W dniu 16 października 1978 roku, konklawe wskazało na nowego papieża, Karola Wojtyłę. Dnia 13 maja 1981 roku – w rocznicę objawień fatimskich - na placu św. Piotra Mehmet Ali Agca strzelił do papieża. Po odzyskaniu przytomności papież przebaczył zamachowcy, a dwa lata później odwiedził go w więzieniu. W czasach, kiedy Jan Paweł II zasiadał na Stolicy Piotrowej, udał się na 104 pielgrzymki, odwiedzając wszystkie zamieszkiwane kontynenty. Niestrudzenie walczył o godność człowieka, niezmiennie sprzeciwiał się aborcji i eutanazji, ostrzegał przed „cywilizacją śmierci”. Uczył, iż zło należy zwyciężać dobrem. Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia o godz. 21:37. Pogrzeb Papieża odbył się 8 kwietnia. Trumna z ciałem Papieża została pochowana w podziemiach bazyliki św. Piotra. Dnia 13 maja 2005 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny Jana Pawła II, przez wielu zwanego - Wielkim. Kanonizacja Jana Pawła II odbyła się w 2014 w Watykanie. Ojciec Święty Jan Paweł II został ogłoszony świętym Kościoła Katolickiego.
Informacja!
Informujemy, że najbliższe zebranie z rodzicami planowane na dzień 19.05.2022r. odbędzie się stacjonarnie o godzinie 17:00.
Zajęcia rozwijające.
W ramach zajęć rozwijających kompetencje kulturalne, uczniowie klasy VI w dniu 09 maja 2022 r. przybliżyli postać wybitnej uczonej, polskiej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie. W drugiej części przygotowali przedstawienie teatralne o życiu tej wybitnej Polki. Scenariusz przedstawienia opierał się na spotkaniu ucznia, który żyje współcześnie i nie wie kim jest Maria Skłodowska-Curie, aż do spotkania, w którym pani Maria opowiada o swoim życiu. Historia życia tej wybitnej kobiety została przedstawiona w sposób zabawny, ale także prawdziwy. Postać Pani Marii opowiada w trakcie spotkania o trudnym życiu, śmierci męża, samotnym wychowywaniu dwóch córek, pomaganiu rannym w czasie I wojny światowej i swojej chorobie w wyniku narażenia na promieniowanie.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie