W tym roku zgodnie z tradycją Mikołaj przyszedł 6 grudnia. Dzieci były pod dużym wrażeniem. Z radością powitały niecodziennego gościa, chętnie recytowały wiersze i śpiewały przygotowane świąteczne piosenki. Mikołaj rozdał paczki mikołajkowe i rozmawiał z dziećmi o ich marzeniach. Radości było wiele. Dziękujemy Paniom z Rady Rodziców - Agnieszce Kazimierz i Magdalenie Milczanowskiej za przygotowanie upominków, a uczniom klasy VII i pani Monice Chomie - Wzorek za niezwykłe przedstawienie pt. „Mikołajkowa przemiana”.
Spotkanie ze Świętym Mikołajem.
Finał akcji MIKOŁAJ NA KRESY.
W dniach 23 - 30 listopada trwała w naszej szkole zbiórka słodyczy dla polskich dzieci na Ukrainie zorganizowana przez Szkolne Koło Wolontariatu. Zebrano 12,5 kg słodyczy, które w postaci mikołajkowego prezentu przekazano osobie oddelegowanej przez Stowarzyszenie Pomocy Polakom we Lwowie i okolicach - Tońko i Szczepko. Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny pokazali, że mają wielkie serca, za co serdecznie dziękujemy!
Konkurs!
Światowy Dzień Pluszowego Misia.
W dniu 25.11.2022r. w naszym Przedszkolu w Orzechowcach odbył się Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu dzieci wykonywały różne zadania m.in. układanie puzzli z misiem, odgadywanie zagadek związanych z pluszowym misiem, oglądanie filmu edukacyjnego związanego z historią powstania pluszowego misia oraz kolorowanie obrazka z misiem przy stoliku. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały Dyplom przyjaciela pluszowego misia.
Andrzejki.
22 listopada obchodziliśmy andrzejki. Według dawnych wierzeń, noc świętego Andrzeja miała moc magiczną. Panny mogły poznać swojego przyszłego wybranka. Dzisiaj andrzejki to czas zabawy: taniec, wspólny poczęstunek, kolorowe przebrania, ale i próba dowiedzenia się, co nas czeka za kilka, kilkanaście lat. Dzięki Radzie Rodziców w tym roku zabawa przebiegała w wesołej, pełnej niezwykłych akcentów atmosferze. Pani animatorka porwała do tanecznych pląsów wszystkich. Bawili się najmłodsze i najstarsze klasy, rodzice i wychowawcy. Czas przerw wypełniły wróżby przygotowane przez Samorząd Uczniowski. Na koniec wybrano Królowe i Królów Parkietu.
Informacja!
Informujemy, że najbliższe zebranie z rodzicami planowane na dzień 24.11.2022r. odbędzie się stacjonarnie o godzinie 16:30 (klasy I-III), o godzinie 17:00 (klasy IV-VIII).
Światowy Dzień Życzliwości.
21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości. Samorząd Uczniowski pod opieką pani Agnieszki Podwórnej przygotował foto-budkę. Dzięki niej wysyłamy pozytywne emocje zachęcające do okazywania na co dzień wobec siebie szacunku, serdeczności, uśmiechu, do mówienia miłych słów, niesienia bezinteresownej pomocy innym. Pamiętajmy: nie tylko od święta, ale koniecznie codziennie!
Spotkanie z panią z Biblioteki Publicznej w Orzechowcach.
KAMISHIBAI – magiczny drewniany teatrzyk.
Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystująca plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania. Prezentowaniu ilustrowanych kart z tekstem na odwrocie towarzyszy wyjątkowy nastrój. Każda historia ma swój morał, dzięki temu jest lekcją kształtującą postawy. Obcowanie z Kamishibai rozwija wyobraźnię i stanowi doskonały pretekst do nauki formułowania samodzielnych wypowiedzi, opowiadania i czytania. Gdy rozpoczynamy seans, otwiera się na widza okno, a wraz z nim historia, która wypełnia przestrzeń tu i teraz. Taką wspaniałą lekcję mogliśmy przeżyć dzięki pani Iwonie Jas, która odwiedziła dzieci z oddziału przedszkolnego, prezentując ten niesamowity teatrzyk. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestniczyły w magicznym seansie. Serdecznie dziękujemy!
Narodowe Święto Niepodległości.
Szkoła do hymnu.
W dniu 10 listopada 2022r. po raz piąty przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. Dzień przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób włączamy się do wspólnego świętowania kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Szkolny Konkurs Recytatorski "Kto ty jesteś, Polak mały".
Samorząd Uczniowski wraz z Radą Rodziców zorganizowali w dniu 10 listopada 2022r. Szkolny Konkurs Recytatorski o tematyce patriotycznej z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Konkurs miał na celu kształtowanie postaw patriotycznych oraz promowanie talentów recytatorskich. Do konkursu zgłosiło się 15 uczniów z klas I-III oraz oddziału przedszkolnego.
Jury w składzie: pani Beata Składowska, pani Barbara Wójcicka – Chrzan, pani Magdalena Milczanowska (Rada Rodziców) oraz Zofia Kasprzyk (reprezentująca Samorząd Uczniowski) oceniły umiejętności interpretacyjne, dykcję oraz ogólne wrażenia artystyczne. Uczniowie zaprezentowali wysoki i wyrównany poziom recytacji, otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.
Wszystkim należą się gratulacje i podziękowania.
Dzień postaci z bajek.
W dniu 7.11.2022r. odbył się Dzień Postaci z Bajek w Sali przedszkolnej. Dzieci w tym dniu wykonywały różne zadania m.in. dopasowywały ilustracje z bajek do odpowiednich rekwizytów bajkowych, wykonywały improwizację ruchową przy muzyce oraz odgadywały zagadki dotyczące różnych bajek. Na koniec zajęć każde z dzieci otrzymało medal.
Regulamin Konkursu Plastycznego „BOŻONARODZENIOWE OZDOBY”.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.
4 listopada 2022r. w naszej szkole świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Dzieci z oddziału przedszkolnego, zerówki oraz klas I-III przebrały się za różnych bohaterów bajkowych. Tego dnia mogliśmy spotkać: Kota w butach, Myszkę Mickey i Myszkę Minnie, Strażaka Sama, Czerwonego Kapturka, księżniczkę Elsę, Spider-Mana, Pszczółkę Maję i wielu innych ulubieńców kolorowych książeczek. Z okazji tego nietypowego dnia uczennice z Samorządu Uczniowskiego ubrane w bajkowe stroje przygotowały lekturę jednej z najpiękniejszych baśni – królewnę Śnieżkę. Zagadki i melodie z bajek sprawiły maluchom dużo radości i frajdy. Wszystkie dzieci chętnie uczestniczyły w zorganizowanych zabawach. Na koniec zostały obdarowane pamiątkowymi medalami. Wspólne zdjęcie będzie przypominało wszystkim magię tego dnia.
„Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Jak co roku nasza szkoła włączyła się do akcji przeprowadzanej przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Dzięki zbiórce pieniędzy wspieramy zdolną młodzież pochodzącą z niezamożnych rodzin z małych miast i terenów wiejskich. W ten sposób budujemy „żywy pomnik” naszego Patrona św. Jana Pawła II.
Informacja!
Samorząd Uczniowski organizuje nietypowy dzień -
Dzień Postaci z Bajeki zachęca dzieci do przyniesienia
ze sobą kostiumów, rekwizytów oraz ulubionych bajek i baśni w dniu 4 listopada 2022r.O godzinie 10.45 odbędzie się spotkanie wszystkich przebranych dzieci oraz wspólne czytanie bajkowych opowieści.
Zachęcamy do udziału!!!
Przekazanie zniczy na cmentarz Polaków na Ukrainie.
W październiku trwała w naszej szkole zbiórka zniczy na polskie cmentarze na Ukrainie. W ciągu dwóch tygodni udało się zebrać aż trzy pełne pudełka. Tuż przed świętem Wszystkich Świętych Członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu przekazali znicze przedstawicielowi Stowarzyszenia Pomocy Polakom we Lwowie i okolicach - Tońko i Szczepko. Zapłoną one w Trzcieńcu pod Mościskami.
Dziękujemy wszystkim za piękny udział w akcji!
Prace Szkolnego Koła Wolontariatu nad uporządkowaniem zbiorowej mogiły.
Tuż przed świętem Wszystkich Świętych członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z opiekunami wybrali się na cmentarz parafialny, aby uporządkować grób, w którym przed wieloma laty złożono trzy osoby o nieustalonej tożsamości. Jak każda mogiła, której nie odwiedzają bliscy czy znajomi, wymagała troski i zaangażowania. Po usunięciu trawy i chwastów ziemię przykryto włókniną ogrodową, a następnie grób udekorowano kwiatami i zniczem. Było to możliwe dzięki przeprowadzonej w szkole zbiórce pieniędzy na ten cel. Serdecznie dziękujemy całej społeczności szkolnej za pomoc i wsparcie w przeprowadzeniu tej akcji!
Konkurs recytatorski.
REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO
o tematyce patriotycznej z okazji 104 rocznicy Odzyskania Niepodległości
„Kto Ty jesteś? Polak mały”
I. Cele konkursu:
- upowszechnienie wśród najmłodszych piękna mowy ojczystej, dorobku kultury narodowej i kultury żywego słowa,
- popularyzowanie i pogłębianie wśród najmłodszych znajomości polskiej poezji patriotycznej,
- rozwijanie wrażliwości artystycznych,
- zachęcanie do występów na scenie,
- rozbudzanie wśród dzieci zainteresowania sztuką recytacji,
- wzmacnianie więzi rodzinnych podczas wspólnej nauki,
- integracja dzieci.
II. Organizator:
Organizatorem konkursu jest Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Orzechowcach.
III. Zasady organizacyjne:
- Konkurs skierowany jest do dzieci z oddziału „0” oraz klas I – III
Szkoły Podstawowej w Orzechowcach. - Każdy z uczestników przygotowuje utwór do prezentacji autorstwa. polskiego poety o tematyce patriotycznej.
- Konkurs recytatorski odbędzie się 10 listopada 2022 r.
- Uczestnictwo dziecka należy zgłosić wychowawcy do dnia 2 listopada 2022 r.
- Po zaprezentowaniu przez dzieci przygotowanych wierszy jury uda się na naradę, po której zostanie ogłoszony werdykt.
IV. Kryteria oceny
1. Organizator konkursu powoła trzyosobowe jury, które dokona oceny prezentacji utworów
2. Ocenie będzie podlegać:
- dobór repertuaru,
- zgodność z tematem,
- kultura słowa,
- dykcja, emisja głosu, tempo, modulacja, intonacja,
- interpretacja utworu,
- ogólny wyraz artystyczny.
V. Postanowienia końcowe
Jury przyznaje I, II, III miejsce.
Wszyscy uczestnicy otrzymują dyplomy za udział, laureaci dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
Wyniki konkursu pojawią się na stronie internetowej szkoły.
Organizatorzy konkursu zastrzegają sobie prawo do wprowadzania zmian
w regulaminie. Uczestnictwo w konkursie jest jednoznaczne z akceptacją warunków.
Internetowy Teatr TVP w naszej szkole.
17 października nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w projekcie Telewizji Polskiej, w którym uczniowie ze szkół w całej Polsce oglądają spektakl grany na żywo za pośrednictwem przekazu internetowego. Tego dnia uczniowie mieli okazję obejrzeć transmisję przedstawienia pt. „Noniek” w wykonaniu aktorów Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. Tytułowy Noniek to sympatyczny bohater bajki autorstwa Marty Guśniowskiej, który swoje imię zawdzięcza najczęściej wypowiadanemu komentarzowi „No nieee…”. Bohater sztuki wyrusza w podróż, by odzyskać dobry humor, który stracił z niewiadomych dla niego przyczyn.
Spektakl był pełen zaskakujących momentów i miał w sobie urok kryminalnych zagadek, podczas których poznawaliśmy kolejnych bohaterów sztuki. Oprawa plastyczna była bardzo nietypowa, lalkowe postacie zadziwiały wyglądem i techniką wykonania. W przygodzie rozwiązania zagadki znikającego dobrego humoru towarzyszyły też widzom wplecione w akcję piosenki, które bardzo szybko wpadały w ucho.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie