Konkurs plastyczny.
Dyniowy zawrót głowy.
Rozstrzygnięcie konkursu ,,Bezpieczna droga do szkoły”.
8 września 2023 r. w czasie spotkania z funkcjonariuszami z Posterunku Policji w Żurawicy został ogłoszony konkurs pod hasłem ,,Bezpieczna droga do szkoły. W dniu dzisiejszym nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu.
Klasa ,,0”
I miejsce - Klara Maciupa
Klasa I
I miejsce - Fabian Bałuch
II miejsce - Nikola Rabska
III miejsce - Tymoteusz Sowa
Wyróżnienie - Anna Benedyk
Klasa II
I miejsce - Wiktoria Kazimierz
II miejsce - Emilia Maciupa
Serdecznie gratulujemy!
Narodowe Święto Niepodległości.
„Czy wiesz, jaki to znak:
W czerwonym polu biały ptak?
- Wiem - odpowiedział Janek mały
To jest znak Polski,
Orzeł Biały.”
Data 11 listopada 1918 roku jest jedną z najważniejszych w historii naszej ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość. Dzięki bohaterstwu polskich żołnierzy możemy radośnie spędzać czas w szkole. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia, na którą złożyły się wiersze, pieśni i filmy z komentarzami. Była ona wyrazem wdzięczności dla tych wszystkich, którzy brali udział w walce o wolną, niepodległą Polskę.
Nasza szkoła włączyła się również do akcji Szkoła do hymnu. O godzinie 11.11 uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.
Podczas tego uroczystego dnia Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs recytatorski „Kto ty jesteś? Polak mały” dla uczniów klas 0, I – III. Nasi najmłodsi uczniowie przygotowali wiersze o Polsce, o bohaterach i dzielnej walce w obronie kraju. Uczniowie, ich rodzice i wychowawcy zadbali o wzorowe przygotowanie recytacji, piękne stroje, ale również rekwizyty. Komisja konkursowa ostatecznie przyznała pierwsze i drugie miejsca:
Ignacy Żak – I miejsce
Jagoda Pogorzelec – I miejsce
Ilona Szczygielska - I miejsce
Fabian Bałuch - I miejsce
Anna Benedyk - I miejsce
Tymoteusz Sowa - I miejsce
Oliwia Matysko - I miejsce
Wiktoria Kazimierz - I miejsce
Maksymilian Podwórny - I miejsce
Adam Szymański - I miejsce
Zuzanna Chrzanowska - I miejsce
Julia Stankiewicz - I miejsce
Nikola Rabska - II miejsce
Oliwia Skowron - II miejsce
Karolina Szpilma - II miejsce
Kornelia Milczanowska - II miejsce
Julia Łach - II miejsce
Szczególne podziękowania kierujemy do Rady Rodziców za ufundowane nagrody w konkursie recytatorskim, pani Agnieszce Kazimierz za pracę w komisji konkursowej, wychowawcom najmłodszych klas, ich rodzicom za pomoc przy organizacji konkursu oraz pani Beacie Składowskiej za pięknie przygotowaną akademię.
Wolontariat.
W przeddzień Wszystkich Świętych członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu udali się na cmentarze w Orzechowcach i Batyczach, gdzie na bezimiennych mogiłach zapalili znicze tak licznie przekazane przez uczniów naszej szkoły. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w zbiórkę, dzięki którym na nieodwiedzanych grobach zapłonęło światełko pamięci!
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.
Zajęcia kulinarne przedszkolaków - ciasto dyniowe.
Zanim dzieci przystąpiły do wyrabiania ciasta zapoznały się z przepisem i sposobem wykonania. Następnie ochoczo zabrały się do pracy. Cudowny zapach roznosił się po całym przedszkolu.
Turniej szachowy.
Dzień drzewa.
10 października to szczególny dzień w kalendarzu młodego ekologa. To szczególne święto wymyślił w 1872 roku w USA miłośnik przyrody Juliusz Morton, kierując się powiedzeniem, że: „Inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Tego dnia przedszkolaki wzięły udział w wielu aktywnościach, których głównym motywem było drzewo. Poznały jego budowę, znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody. Święto Drzewa to doskonała okazja by kształtować postawę ekologiczną wśród najmłodszych i rozbudzać w nich poczucie odpowiedzialności za zieleń wokół nas.
Jesień w przedszkolu.
Porządkowanie cmentarzy przed Świętem Zmarłych.
W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z opiekunami udali się na cmentarz parafialny, gdzie uporządkowali pięć bezimiennych mogił, a na dwóch z nich odczyścili także zardzewiałe krzyże, które starannie pomalowali. Prace porządkowe miały również miejsce na starym cmentarzu. Ze znajdujących się tam grobów wolontariusze usunęli trawę i zeschłe liście, a także stare znicze i zniszczone ozdoby. Wszystko w kilku workach przyniesiono do szkoły i umieszczono w odpowiednich kontenerach.
XXIII Dzień Papieski.
W tym roku Dzień Papieski obchodziliśmy pod hasłem „Święty Jan Paweł II – Cywilizacja życia”.
Zdaniem kardynała Nycza tegoroczne hasło: "Św. Jan Paweł II Cywilizacja życia" jest także wciąż aktualne. "Jest aktualne także w kontekście tego, co się dzieje we współczesnym świecie, w kontekście rodziny, dzieci, młodzieży, ale także w kontekście wojny, która trwa w Ukrainie i w każdej chwili grozi poszerzeniem (...). Mówienie o życiu, o cywilizacji życia, wydaje się być niezwykle ważne" - podkreślił.
Wskazówek, jak należy żyć, szukamy w słowach naszego Patrona i Jemu poświęciliśmy montaż słowno-muzyczny przygotowany przez Samorząd uczniowski i klasy I – III.
XXIII Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę.
Dzień Edukacji Narodowej.
Z okazji Dnia Nauczyciela życzymy takich marzeń, które dają się urzeczywistnić. Pięknych i ciekawych pomysłów, które podszeptuje serce. Cierpliwości i wytrwałości, aby służba dzieciom tym starszym i tym młodszym zrodziła wiele niezwykłych owoców.
Uroczystą akademię rozpoczęliśmy od przypomnienia historii powstania Komisji Edukacji Narodowej, ponieważ w tym roku obchodzimy 250. rocznicę jej powstania. Następnie starsi uczniowie przypomnieli wiersze o nauczycielach, a dzieci z klasy II wykonały piosenkę pt. „Nauczyciel dobrze wie”. Samorząd uczniowski złożył życzenia, a pan Dyrektor przyłączył się do nich i wręczył nauczycielom i pracownikom obsługi nagrody za wzorowe wypełnianie obowiązków zawodowych. Solenizanci zostali obdarowani „pigułkami mocy” na dobry humor i anielską cierpliwość.
Wybory Samorządu Uczniowskiego.
Tegoroczne wybory odbyły się 26 września. Kandydaci starali się zaprezentować z jak najlepszej strony, zachęcając do głosowania poprzez krótki opis swoich planów. Pozostali zgromadzeni uczniowie wybrali nowy Samorząd poprzez wrzucenie głosów do urny wyborczej. W tym roku w skład Samorządu weszli:
Przewodnicząca - Julia Szymańska
Zastępca - Wiktoria Matysko
Skarbnik - Wiktor Szpilma
Gratulujemy!
Sukces w konkursie literackim w ramach projektu „Moje Powstanie Styczniowe – jak je widzę i co znaczy?”
Laureatką konkursu literackiego została Natalia Kazimierz (kiedy konkurs został ogłoszony Natalia była naszą uczennicą, obecnie – pierwszoklasistka I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu) – autorka wiersza pt. „Chwała i hołd powstańcom”. Zapraszamy do pełnej relacji z finału projektu:
https://www.zurawica.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=193&menu=24&dzialy=24&artykul=2794&akcja=artykul
Katecheza misyjna.
Wycieczka do Rzeszowa.
Uczniowie klas IV - VI wraz z opiekunami wybrali się pociągiem do Rzeszowa. Dla większości, była to pierwsza taka podróż. Kolejnymi atrakcjami w tym dniu były przejazd miejskim autobusem do parku trampolin, a potem obejrzenie filmu w kinie Helios. Pełni wrażeń wróciliśmy na stację w Żurawicy Osobowej. Dziękujemy pani Barbarze Kucaj za zorganizowanie wycieczki.
Bezpieczni na drodze. Przedszkolaki poznają zasady ruchu drogowego.
Sprzatanie świata.
21.09.2023r., wzorem lat ubiegłych, nasza szkoła włączyła się w akcję ,,Sprzątanie świata”. Tego dnia uczniowie wraz z nauczycielami uporządkowali teren wokół szkoły oraz boiska. Głównym celem akcji było budowanie świadomości ekologicznej oraz działania na rzecz ochrony środowiska. Przy tej okazji uczniowie utrwalają również wiedzę na temat prawidłowej segregacji śmieci oraz znaczenia recyklingu. Mamy nadzieję, że w ten sposób zdobyte doświadczenia zaowocują w przyszłości dobrymi ekologicznymi nawykami.
Archiwum Aktualności