Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej lekturą dziesiątej edycji Narodowego Czytania.
Z tej okazji Prezydent tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji.
- Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło - napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.
Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Wszystkie inscenizacje przyjęto z wielkim zainteresowaniem. Główna bohaterka dramatu, pani Dulska, uważa, że moralność to pranie brudów w swoim domu i stwarzanie pozorów na zewnątrz. W takim duchu wychowuje dzieci Melę, Hesię i Zbyszka. W rzeczywistości każdy członek rodziny ma swoje wady, a gdy wychodzą one na jaw, Dulska robi wszystko, aby nikt się o nich nie dowiedział. Cechuje ją skąpstwo, dwulicowość i bezwzględność.
„Moralność pani Dulskiej” to dramat podzielony na akty i sceny. Dzisiaj wysłuchaliśmy aktu I w wykonaniu nauczycieli i uczniów. Pani Donata Żeglecka wcieliła się w postać głównej bohaterki pani Anieli Dulskiej, pani Ewa Rokitowska - Cisek, przeczytała kwestie krewnej pani Dulskiej - Juliasiewiczowej, córki pani Dulskiej - Hesia i Mela - Julia Jasińska i Anastazja Stachura, Hanka - służąca w domu Dulskich - Małgorzata Czyżyk, Zbyszko - syn Dulskich romansujący ze służącą Hanką - Jakub Morski, Lokatorka - Natalia Kazimierz. W atmosferę wydarzeń wprowadziła nas Zosia Kasprzyk. Publiczność głośnymi brawami nagrodziła lektorów. A na koniec dla wszystkich uczestników czekała niespodzianka. Wraz ze zgłoszeniem szkoły do akcji Narodowego Czytania otrzymaliśmy pieczątkę, która jest upamiętnieniem tego wydarzenia. Została ona odbita na kartkach, które uczniowie mają wkleić do zeszytu z języka polskiego. Prowadzący spotkanie - Rafał Rodzeń i Jacek Michalski, zaprosili zebranych na przyszłoroczną edycję.