Aktualności
Konkurs piosenki świątecznej.
Szkolne Koło Wolontariatu.
Trwa pandemia COVID-19, w związku z tym mniej pomocy trafia do Schroniska dla zwierząt w Orzechowcach. Prosimy o aktywne włączenie się w pomoc dla pensjonariuszy schroniska poprzez zbiórkę karmy dla zwierząt. Wszystkim wolontariuszom i darczyńcom bardzo dziękujemy za okazane serce i wszelkie dary dla schroniska. Zbiórka prowadzona jest do końca przyszłego tygodnia w szkole, tj. 18.12.2020r., a po jej zakończeniu nauczyciele przekażą karmę do schroniska.
Nauka zdalna w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Orzechowcach.
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Orzechowcach informuje, że nauka zdalna przedłużona zostaje do 3 stycznia 2021 r. Od 4 do 17 stycznia 2021 r. odbywać się będzie przerwa w zajęciach. Zastąpi ona dotychczasowe ferie zimowe.
Informacja dla uczniów klasy VIII oraz dla rodziców.
WTOREK 1.12.2020.
KONSULTACJE PRZEDMIOTOWE DOBROWOLNE
DLA UCZNIÓW KLASY VIII
Sala nr 1 – uczniowie wg numeracji w dzienniku 1-5
1600 – matematyka
1630 – język polski
1700 – język angielski
Sala nr 2 – uczniowie wg numeracji w dzienniku 6-10
1600 – język polski
1630 – język angielski
1700 – matematyka
Sala nr 3 – uczniowie wg numeracji w dzienniku 11-14
1600 – język angielski
1630 – matematyka
1700 – język polski
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.
Samorząd Uczniowski przypomina, że 20 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.
Informacja dla uczniów klasy VIII oraz dla rodziców.
W dniach 18, 19, 20 listopada 2020 r. odbędzie się egzamin próbny w ramach konsultacji z nauczycielami z przedmiotów egzaminacyjnych. Ze względu na sytuację epidemiologiczną udział w egzaminie jest DOBROWOLNY. Egzamin będzie przeprowadzany w grupach do pięciu osób.
Narodowe Święto Niepodległości.
Narodowe Święto Niepodległości od trzydziestu lat co roku obchodzimy 11 listopada. Ma ono na celu upamiętnienie odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Warto jednak pamiętać, że 11 listopada jest datą umowną.
Co roku obchody Święta Niepodległości odbywają się 11 listopada. To właśnie ten dzień wyznaczono jako datę umowną odzyskania niepodległości, bowiem sam proces odbudowy niezależności przez Polskę nie został wdrożony w ciągu jednego dnia, a składał się z serii wielu wydarzeń.
11 listopada jako Święto Niepodległości ustanowił przedwojenny rząd Polski. Władze II RP chciały w ten sposób upamiętnić objęcie władzy w Warszawie przez Józefa Piłsudskiego. 10 listopada 1918 roku Piłsudski powrócił do Polski, a następnego dnia odebrał naczelne dowództwo od Rady Regencyjnej nad podległym jej Wojskiem Polskim. Zbiegło się to także z zawarciem rozejmu w Compigne i oficjalnym zakończeniem I wojny światowej. Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku.
Święto Niepodległości zaczęto oficjalnie obchodzić 11 listopada 1937 roku. Warto jednak pamiętać, że obchody te odbyły się tylko przez kolejne dwa lata ze względu na wybuch II wojny światowej w 1939 roku. W 1945 roku zniesiono Święto Niepodległości na czas okupacji. Ostatecznie przywrócono je dopiero w 1989 roku pod nazwą: Narodowe Święto Niepodległości.
Narodowe Święto Niepodległości. Symbole.
Najbardziej znanymi symbolami narodowymi są: flaga, godło i hymn narodowy. Oprócz nich można jeszcze wymienić buławę marszałkowską, chorągiew Rzeczpospolitej – obecny proporzec prezydenta – oraz pieczęć państwową. 11 listopada w wielu oknach pojawiają się biało-czerwone flagi, które są znakiem integracji narodowej i pamięci o historii. Uroczystym obchodom towarzyszy odśpiewanie także hymnu państwowego.
W tym roku nie możemy wspólnie celebrować Narodowego Święta Niepodległości, ale mimo wszystko możemy i powinniśmy wszyscy świętować! Wywieśmy flagę, spędźmy czas z rodziną i weźmy udział w przygotowanych specjalnie z tej okazji aktywnościach internetowych.
Nauka zdalna w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Orzechowcach.
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Orzechowcach informuje, że od 26 października 2020 roku do 29 listopada 2020 roku zostają zawieszone zajęcia stacjonarne dla uczniów klas IV-VIII. Od 9 listopada br. do 29 listopada 2020 roku zawieszone zostają zajęcia stacjonarne również dla uczniów klas I-III.
Zajęcia zdalne prowadzone będą z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość poprzez narzędzie ZOOM do wideolekcji. Uczniowie będą na bieżąco informowani o sposobie połączenia z nauczycielem. Udział w zajęciach zdalnych jest obowiązkowy i odnotowany jest w dzienniku lekcyjnym. Poszczególne zajęcia rozpoczynają się zgodnie z obowiązującym planem lekcji.
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 4 września 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 godzina lekcyjna zajęć edukacyjnych prowadzonych przez nauczyciela z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu realizacji tych zajęć trwa 45 minut. W uzasadnionych przypadkach dopuszczalne jest prowadzenie tych zajęć w czasie nie krótszym niż 30 minut i nie dłuższym niż 60 minut w zależności od charakteru zajęć z zachowaniem obowiązującego planu zajęć.
p.o. dyrektora szkoły
Janusz Jasiński
Nauka zdalna w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Orzechowcach.
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Orzechowcach informuje, że od 26 października 2020 roku do 8 listopada 2020 roku zostają zawieszone zajęcia stacjonarne dla uczniów klas IV-VIII.
Od 26.10.2020 klasy IV-VIII przechodzą na naukę zdalną.
Zajęcia zdalne prowadzone będą z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość poprzez narzędzie Zoom oraz Messenger. Uczniowie będą na bieżąco informowani o sposobie połączenia z nauczycielem. Udział w zajęciach zdalnych jest obowiązkowy i odnotowany jest w dzienniku. Poszczególne zajęcia rozpoczynają się zgodnie z obowiązującym planem lekcji.
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 4 września 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 godzina lekcyjna zajęć edukacyjnych prowadzonych przez nauczyciela z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu realizacji tych zajęć trwa 45 minut. W uzasadnionych przypadkach dopuszczalne jest prowadzenie tych zajęć w czasie nie krótszym niż 30 minut i nie dłuższym niż 60 minut w zależności od charakteru zajęć z zachowaniem obowiązującego planu zajęć.
Zajęcia logopedyczne, korekcyjno-kompensacyjne oraz rewalidacyjne odbywać się będą stacjonarnie. Osoby które nie mają dostępu do Internetu korzystają z wyznaczonych miejsc oraz sprzętu w szkole.
Nauka dla dzieci w Oddziale Przedszkolnym oraz uczniów klas I-III pozostaje bez zmian.
p.o. dyrektora szkoły
Janusz Jasiński
Komunikat.
Drodzy rodzice oraz uczniowie. Zadania do wykonania z przedmiotów, które nie są prowadzone on-line będą umieszczane na stronie internetowej naszej szkoły w zakładce: Nauczanie zdalne - Klasa, tak jak w poprzednim roku szkolnym.
Komunikat.
Informacje dotyczące zdalnego nauczania znajdują się w zakladce Nauczanie zdalne - Komunikaty.
Podziękowanie.
Drodzy uczniowie. Do Was kieruję słowa podziękowania za czas poświęcony na przygotowanie przedstawienia pt. „Przed sklepem jubilera.” Dziękuję polonistce pani Joannie Welcz za przygotowanie uczniów. Słowa podziękowania kieruję do wszystkich tych, którzy przyczynili się do powstania Auli im. Jana Pawła II, Pani dyrektor Bożenie Ryczan za zaangażowanie i wsparcie, panu wójtowi Tomaszowi Szeleszczukowi za zakup płaskorzeźby z wizerunkiem Jana Pawła II, pani Monice Majewskiej za uszycie kurtyny teatralnej, pani Małgorzacie Fednar za zakup płaskorzeźby z wizerunkiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego do Auli papieskiej, panu Adamowi Skoczylasowi za wykonanie prac związanych z elektryką i oświetleniem Auli, państwu Renacie i Pawłowi Kotula za pomoc w pracach przy budowie sceny oraz pracach wykończeniowych, państwu Jadwidze i Zenonowi Wójtowiczom za sfinansowanie renowacji pomnika Jana Pawła II oraz państwu Krystynie i Janowi Klęsk za całoroczną dbałość o pomnik Ojca Świętego, za kwiaty oraz nieustannie płonące znicze. W tym miejscu pozwolę sobie zacytować słowa naszego patrona Ojca Świętego Jana Pawła II:
„Niech nasza droga będzie wspólna.
Niech nasza modlitwa będzie pokorna.
Niech nasza miłość będzie potężna.
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego,
co się tej nadziei może sprzeciwiać”.p.o. dyrektora szkoły
Janusz Jasiński
XX Dzień Papieski.
22 października świętowaliśmy XX Dzień Papieski. W tym roku jego hasłem były słowa papieskiego zawołania: TOTUS TUUS. Nasza szkoła, zgodnie z wieloletnią tradycją, przyłączyła się do obchodów tego święta, aby wesprzeć podopiecznych Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W części pierwszej uroczystości, której adresatami były klasy 0-III, starsi uczniowie zaprezentowali program artystyczny, a w nim: wiersze, pieśni oraz utwory zagrane na skrzypcach poświęcone naszemu patronowi i jego oddaniu Matce Bożej. W drugiej części, po powtórzonym dla starszych klas programie artystycznym, nastąpiło otwarcie szkolnej sceny teatralnej w Auli im. Jana Pawła II i wystawienie jednej z najbardziej znanych sztuk Karola Wojtyły pt. Przed sklepem jubilera. W przedstawieniu wystąpili uczniowie klas VII i VIII, którzy przez kilka miesięcy przygotowali się do uroczystej premiery. Rewelacyjna gra aktorska młodych artystów spotkała się z gorącym przyjęciem publiczności, która długo oklaskiwała ich występ. Spektakl miał uświadomić widzom, że miłość małżeńska ślubowana w obliczu Boga jest odbiciem Jego miłości do każdego, kto dojrzale wybiera dzielenie życia z drugim człowiekiem. Z pewnością wielu z nas sprowokował do refleksji nad ludzkim losem i nad tym, co nadaje mu prawdziwy sens - nad miłością.
BohaterON.
W październiku uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji BohaterON – włącz historię! Kampania ta ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Po wprowadzeniu w temat historii Polski XX wieku uczniowie stworzyli wpisy do pamiątkowego albumu z życzeniami dla Powstańców od całej społeczności szkolnej. W ten symboliczny sposób mogliśmy wyrazić swoją wdzięczność obrońcom Warszawy oraz złożyć im serdeczne życzenia. Zapraszamy do galerii!
Dzień Edukacji Narodowej.
W dniu 13 października 2020 r. w Szkole Podstawowej w Orzechowcach odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie klas I, III oraz V przedstawili program słowno-muzyczny pod kierunkiem pani mgr Agnieszki Podwórnej. Następnie mali artyści wręczyli kwiaty nauczycielom oraz pracownikom szkoły. Dyrektor szkoły pan Janusz Jasiński podziękował uczniom za wzruszający występ, a nauczycielom i pracownikom szkoły życzył wszystkiego najlepszego, satysfakcji z wykonywanej pracy oraz sukcesów w życiu zawodowym i osobistym.
Szkolne Koło Wolontariatu.
,, Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to czym dzieli się z innymi” Jan Paweł II
W dniu 12 października 2020 r. w szkole Podstawowej w Orzechowcach odbyło się spotkanie członków Szkolnego Koła Wolontariatu. Członkami koła są uczniowie klas IV - VIII zainteresowani ideą wolontariatu (łac. voluntarius - dobrowolny), czyli bezinteresownego niesienia pomocy ludziom potrzebującym. Opiekunami są p. Joanna Czech oraz p. Ewa Rokitowska – Cisek. W trakcie spotkania przedstawione zostały akcje jednorazowe: zbiórka zniczy oraz zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska w Orzechowcach, a także akcje stałe, jak np. pomoc koleżeńska w nauce, zbiórka makulatury na budowę studni w Afryce czy zbiórka nakrętek dla Bartka chorego na mukowiscydozę. Spotkanie zakończono zrobieniem wspólnego pamiątkowego zdjęcia. Podstawa prawna wolontariatu – Ustawa o działalności pożytku publicznego o wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 r. Wolontariat to świadome, dobrowolne i bezpłatne działanie na rzecz innych, potrzebujących pomocy, wykraczające poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie. Uczestnictwo jest świadome, dobrowolne i nieodpłatne. Szkolne koło wolontariatu ma za zadanie organizować i świadczyć pomoc najbardziej potrzebującym, reagować czynnie na potrzeby środowiska, inicjować działania w środowisku szkolnym i lokalnym, wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne i kulturalne.
Europejski Dzień Języków Obcych.
1 października w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Głównym założeniem tego święta jest promowanie wśród uczniów różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy ciągle rozwijać i pielęgnować. W przygotowaniach wzięli udział uczniowie klas I, III, VI, VII i VIII szkoły podstawowej pod opieką nauczycieli języków obcych. Uczniowie klasy I przygotowali piękne plakaty przedstawiające ciekawostki z wybranego kraju europejskiego, uczniowie klasy III – samodzielnie przygotowane flagi krajów europejskich. Uczennica klasy VI wykonała kolorowy plakat podkreślający korzyści płynące z nauki języków obcych. Uczniowie klas VII i VIII odegrali zabawne scenki, które pokazały jak ważna jest znajomość języków obcych w dzisiejszych czasach. Poprzez zorganizowanie Europejskiego Dnia Języków pokazaliśmy uczniom, iż uczenie się języków innych ludzi pomaga nam wzajemnie się zrozumieć, przekroczyć różnice kulturowe oraz przy okazji dobrze się bawić.
Dni wolne w roku szkolnym 2020/2021.
Dni wolne w roku szkolnym 2020/2021 według Rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej:
2 listopada – poniedziałek
4, 5 stycznia – poniedziałek, wtorek
4 maja – wtorek
4 czerwca – piątek
1 dzień do dyspozycji i wyboru
Ponadto:
14 października – środa (święto Edukacji Narodowej)
Egzamin ósmoklasisty – w maju (termin ustali OKE)
Pierwszy semestr trwa od 01 września do 29 stycznia.
Drugi semestr trwa od 15 lutego do 25 czerwca.
Informacja dla rodziców.
We wtorek 29.09.2020r. odbędzie się wywiadówka (zdalnie). Każdy wychowawca będzie się kontaktował z rodzicami za pomocą e-maila, telefonicznie, lub za pomocą innych komunikatorów.
Szanowna Pani Bożena Ryczan.
Archiwum Aktualności