Z przyjemnością informujemy, że uczennica klasy IV Maja Karnas została zwyciężczynią w konkursie plastycznym. Przedmiotem konkursu było wykonanie plakatu popularyzującego wiedzę o kulturze wołoskiej i tradycjach pasterskich. Konkurs zorganizowany był przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia PRO CARPATHIA. W dniu 02.12.2021 r. odbyło się uroczyste wręczenie dyplomu oraz nagrody. Gratulujemy i życzymy Mai dalszych sukcesów artystycznych!
Nagroda dla naszej uczennicy w konkursie plastycznym.
Zabawa andrzejkowa.
W dniu 26 listopada w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa dla uczniów z oddziału przedszkolnego i młodszych klas. Dzieci w pięknych stojach bawiły się i tańczyły pod kierunkiem Pani Animator. Były wesołe zabawy oraz wróżby andrzejkowe. Nie zabrakło również tradycyjnego ustawiania „bucików”, „losowania rekwizytów” i innych wróżb związanych z tym świętem. Dzień ten dostarczył uczniom wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia dziecięcej ciekawości oraz chęci poznawania naszej ludowej tradycji. Dziękujemy rodzicom za przygotowanie słodkiego poczęstunku dla dzieci.
,,Kto zjadł sałatę?".
W dniu 23.11.2021 roku, dzieci z przedszkola w Orzechowcach uczestniczyły w przedstawieniu teatralnym pt.: „Kto zjadł sałatę?”, przygotowanym pod kierunkiem pani Barbary Wójcickiej - Chrzan przez uczniów klasy II tutejszej szkoły. Aktorzy pięknie wygłaszali swoje role, duży trud włożyli w przygotowanie postaci i naukę swoich ról. Spektakl bardzo się wszystkim podobał, a mali aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Informacja!
Informujemy, że najbliższe zebranie z rodzicami planowane na dzień 25.11.2021r. zostało zamienione na konsultacje zdalnie, które odbywać się będą w godzinach 17:00-18:00.
Narodowe Święto Niepodległości.
W dniu 10 listopada 2021 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II uroczyście obchodzono 103. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie naszej szkoły w pięknym przedstawieniu słowno-muzycznym uczcili pamięć walczących o niepodległość naszej Ojczyzny. Podczas tej uroczystości przypomniane zostały dni 123 lat niewoli Polski, przez dzieje narodu polskiego w okresie zaborów, aż do odzyskania niepodległości i powrotu Polski na mapę Europy. Przekazywane treści przeplatane były pieśniami patriotycznymi w wykonaniu uczniów kl.IV-VI oraz recytacją wierszy uczniów klasy II. W tym dniu uczniowie, zarówno starsi, jak i młodsi oglądali prezentacje przygotowane przez nauczycielkę historii mgr Beatę Składowską. Nasza szkoła wzięła również udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. Do tegorocznej edycji akcji „Szkoła do hymnu” zgłosiło się prawie 21 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Hymn narodowy w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11: 11 odśpiewało blisko 4 mln uczniów i prawie 380 tys. nauczycieli z całego kraju. „- Hymn narodowy to jest rzeczywiście symbol naszej państwowości i symbol naszej niepodległości. Symbol naszej suwerenności, ale on także przypomina, że oprócz wdzięczności mamy również obowiązki. Mamy obowiązek dbać o tę niepodległość, o tę suwerenność. Dbać o to, żebyśmy my, ale także następne, pokolenia mogły cieszyć się niepodległą Ojczyzną – powiedział minister Przemysław Czarnek, który uczestniczył w akcji „Szkoła do hymnu” w Szkole Podstawowej nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie. „– Wszyscy śpiewaliśmy przed momentem o 11.11 hymn narodowy i chcę powiedzieć, że śpiewaliśmy go z wielką dumą i radością wdzięczni naszym przodkom za odzyskanie niepodległości, ale też śpiewaliśmy go, dedykując tę naszą jedność wokół wartości niepodległości, obrońcom granic”– wskazał szef MEiN. Podkreślił, że w tym szczególnym momencie, w jakim się znajdujemy, hymn to symboliczne podziękowanie dla żołnierzy, policji, straży granicznej i wszystkich służb, które bronią wschodnich granic naszego kraju.
Dzień Postaci z Bajek.
8 listopada dzieci z zerówki oraz z grupy maluszków obchodziły „Dzień Postaci z Bajek.” Baśnie i bajki są dla wszystkich sposobem wzbogacania wyobraźni i towarzyszą nam już od najmłodszych lat. W tym dniu dzieci wysłuchały fragmentów bajek, rozpoznawały postacie i przedmioty z bajek. Ten dzień przypomniał wszystkim, jak ważne są bajki w życiu każdego dziecka. Bajkowy klimat dostarczył wszystkim wielu pozytywnych emocji.
Dzień Dyni.
W grupie przedszkolaków (3-4 latków) odbył się Dzień Dyni. Wspólnie uczestniczyliśmy w zajęciach, podczas których poznaliśmy bardzo zdrowe i urodziwe warzywo jakim jest dynia. Tego dnia ubraliśmy się na kolor pomarańczowy. Dowiedzieliśmy się, że z dyni można przygotować wiele smacznych dań. Wzięliśmy udział w zabawach z udziałem dyni: slalom dyniowy, dyniowe zawody oraz zabawy taneczne. Dzieci wykonały prace plastyczne z papieru - dynia trójwymiarowa. Ten dzień dostarczył nam wielu niezapomnianych wrażeń.
Wyjazd uczniów klasy VIII na cmentarze wojskowe.
28 października klasa VIII wraz z wychowawcą udała się do Przemyśla, aby uczcić pamięć polskich żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej. Uczniowie zapalili znicze na grobach członków Armii Krajowej oraz Szarych Szeregów, żołnierzy poległych w wojnie obronnej 1939, a także w walkach z UPA. Dzieci przeszły też pod pomnik Polaków z Kresów Wschodnich pomordowanych przez NKWD oraz naszych rodaków zamordowanych w latach 1943-45 na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Następnie uczniowie udali się na cmentarze żołnierzy niemieckich poległych w latach I i II wojny światowej.
Przyjazna zabawa.
W dniu 26 października 2021r. w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne - Trening Asertywności pod hasłem: „Jestem sobą. Potrafię odmawiać”. Przeprowadził je pan Grzegorz Kruk z Centrum Działań Profilaktycznych w Wieliczce. W warsztatach trwających 90 min. uczestniczyli uczniowie z klas: V, VI, VII i VIII. Asertywność - to sztuka odmawiania, wyrażania własnego zdania, opinii bez agresji, z szacunkiem dla innych. Często powodem inicjacji alkoholowej lub innych zachowań ryzykownych nie jest zła wola, ale raczej presja, uleganie innym. Bez kompetencji, jaką jest asertywność bardzo trudno jest rozwiązywać problemy w szkole, domu, otoczeniu. Asertywność pozwala młodym ludziom lepiej poznać siebie, by podejmować dobre decyzje życiowe. Trening asertywności to profilaktyka, która skupia się na genezie problemów z używkami, destrukcyjnymi postawami wśród dzieci i młodzieży. Nikt nie rodzi się asertywny - trzeba to wytrenować. Na warsztatach uczniowie nabyli praktyczne umiejętności wyrażania własnego zdania, bez konieczności obrażania innych czy używania agresji. Poszerzyli swą wiedzę na temat różnych zachowań, aby odróżnić te uległe, roszczeniowe od asertywnych. W konsekwencji lepiej będą sobie radzić z presją rówieśniczą, potrafią nawiązywać prawidłowe relacje, rzadziej sięgać po używki i ulegać zgubnym modom czy nałogom. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z odbytych zajęć. Podczas ćwiczeń byli bardzo aktywni i zaangażowani. Uczniowie klas II, III, IV również uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych pt. „Przyjazna zabawa, to dobra sprawa”. Główną ideą było uświadomienie dzieciom, czym jest agresja, co ją wywołuje, a także do jakich konsekwencji może nas ona doprowadzić. Zajęcia pokazały również, jak radzić sobie w sytuacjach stresowych oraz niebezpiecznych, a także w jaki sposób unikać niepotrzebnych konfliktów. Po spotkaniu dzieci lepiej umieją nazywać i kontrolować swoje emocje. Trafniej też potrafią rozróżniać zachowania dobre od złych i wiedzą, jak zareagować, kiedy są świadkami przemocy. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach oraz wykazały się dużą aktywnością podczas warsztatów.
Wycieczka turystyczno - krajoznawcza.
W dniu 28 października 2021 r. uczniowie klas IV - VII odbyli pieszą wycieczkę turystyczno - krajoznawczą do okolicznych miejscowości Hnatkowice i Batycze. Głównym celem tej wycieczki było poznanie naszego regionu, okolicznych miejscowości, a także miejsc pamięci. Oprócz walorów turystycznych uczniowie mieli możliwość podziwiania środowiska przyrodniczego. Pani Kazimiera Sałdan zapoznała uczniów z występującymi na tym terenie gatunkami roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem. Teren na którym mieszkamy należy do Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego. Pani Beata Składowska przybliżyła uczniom historię walk, które miały tutaj miejsce w czasie I wojny światowej. W miejscowości Hnatkowice uczniowie wraz z nauczycielami zapalili znicz na grobie żołnierzy poległych w 1915 r. podczas walk o Twierdzę Przemyśl.
Kartki dla Powstańców Warszawskich napisane i wysłane.
Informacja!
Informacje dotyczące nowych konkursów znajdują się w zakładce - Nauczanie zdalne.
Przekazanie zniczy na cmentarz Polaków na Ukrainie.
Przez cały ubiegły tydzień trwała w naszej szkole zbiórka zniczy na polskie cmentarze na Ukrainie. Zaangażowanie uczniów, również tych najmłodszych, okazało się ogromne, ponieważ udało się zebrać cztery wypełnione po brzegi pudełka. Członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu przekazali znicze pani Ewie Karlik - prezes Stowarzyszenia Pomocy Polakom we Lwowie i okolicach - Tońko i Szczepko. Zapłoną one w Trzcieńcu i Lipnikach pod Mościskami. Dziękujemy wszystkim za piękny udział w akcji!
XXI Dzień Papieski.
Dnia 22 października 2021 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Orzechowcach odbyła się uroczystość z okazji XXI Dnia Papieskiego, organizowanego przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Tegorocznym obchodom przyświeca hasło „Nie lękajcie się”. Słowa te wypowiedział św. Jan Paweł II w homilii inaugurującej jego pontyfikat 22 października 1978 roku na placu św. Piotra w Rzymie. Zebranych w hali szkoły w Orzechowcach powitał Pan Dyrektor Janusz Jasiński, który przypomniał kilka ważnych dat i faktów z życia Patrona Szkoły. Uczniowie kl. VII i VIII przedstawili program słowno-muzyczny, a następnie wszyscy zebrani odmówili modlitwę pod przewodnictwem ks. Zbigniewa Buciora. Na zakończenie głos zabrał Pan Tomasz Szeleszczuk Wójt Gminy Żurawica. Podziękował on społeczności szkolnej za piękny koncert oraz aktywne kontynuowanie nauki Wielkiego Polaka i Papieża. Przygotowanie artystyczne uczniów Pani mgr Joanna Czech oraz Pani mgr Donata Żeglecka.
Pasowanie na ucznia i przedszkolaka.
W dniu 22 października 2021 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość pasowania na ucznia oraz pasowania na przedszkolaka. Uczniowie I klasy pod opieką wychowawczyni Pani mgr Jolanty Marek wystąpili z programem artystycznym. Po nim złożyli ślubowanie, a Pan Dyrektor Janusz Jasiński dokonał uroczystego pasowania na ucznia. Potem zaprezentowana została część artystyczna w wykonaniu młodszych i starszych przedszkolaków. Dzieci wykonały wierszyki oraz kilka piosenek, a następnie złożyły uroczyste ślubowanie. Maluchy obiecały zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem na twarzy, słuchać Pani i pomagać kolegom. Opiekunem młodszej grypy jest Pani mgr Agnieszka Podwórna, a starszej grupy Pani mgr Agnieszka Jasińska. Akompaniament muzyczny mgr Ewa Rokitowska-Cisek.
Koncert profilaktyczny.
„JESTEŚCIE DLA SIEBIE SAMYCH PRZYSZŁOŚCIĄ I TO WY MACIE KLUCZ DO OTWIERANIA DRZWI Z BOGACTWEM, MIŁOŚCIĄ, SŁAWĄ, POKOJEM I HARMONIĄ. KTOŚ WAM DAŁ ZDROWIE I ŻYCIE NIE PO TO BY WYSTAWAĆ W KOLEJKACH, KIEDY WAM ZABRAKNIE ZDROWIA I ŻYCIOWEJ ENERGII. BĄDŹCIE SOBĄ I NIE DAJCIE SIĘ ZNIEWOLIĆ.”
21 listopada 2021r. uczniowie klas V-VIII szkoły podstawowej wzięli udział w programie profilaktyki uzależnień w formie koncertu muzycznego w wykonaniu Sławomira Pyrko, człowieka wyjątkowego, który w wyjątkowy sposób przemawia do młodzieży. Podczas koncertu muzyk uświadomił uczniom jak bardzo zgubnym nałogiem jest picie alkoholu, palenie papierosów i branie narkotyków. Podkreślił także jak niebezpieczne może być sięganie po wszechobecne w ostatnich latach tzw. „dopalacze”. Mówił o tym, jak nałóg niszczy to, co dla człowieka najcenniejsze: rodzinę, pracę, dom, przyjaźń, miłość, zdrowie. Wiele razy zwracał uwagę na wolność człowieka i umiejętność powiedzenia „NIE”.
Ta oryginalna forma programu profilaktycznego spowodowała, że przekazywane treści trafiały do umysłów i serc młodych ludzi. Koncert był poruszający, zmuszający do myślenia nad sensem i wyborem właściwych ścieżek. Spotkanie z charyzmatycznym artystą to wspaniała lekcja profilaktyczna, za co dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Żurawicy.
„NAJWIĘKSZE ZAGROŻENIE UZALEŻNIENIEM NIE NADCHODZI ZE STRONY ALKOHOLU, PROCHÓW CZY DOPALACZY. TO MY LUDZIE JESTEŚMY DLA SIEBIE NAJWIĘKSZYM ZAGROŻENIEM !!! NASZA SŁABOŚĆ TO FURTKA DLA GŁUPOTY, TO BRAMA DLA DEMONÓW, KTÓRE NAS OPANUJĄ, MOŻE NA ZAWSZE. A PRZECIEŻ MOŻEMY BUDOWAĆ INNY ŚWIAT. OPARTY NA ZAUFANIU, MIŁOŚCI, WIERZE I WSZYSTKIM TYM CO POZYTYWNE.”
Informacja!
W dniu 21.10.2021r. w godzinach 17:00-18:00 odbędą się w szkole konsultacje z rodzicami dotyczące spraw dydaktyczno - wychowawczych.
XXI Dzień Papieski 2021r.
BohaterON.
W październiku, już po raz kolejny, nasi uczniowie przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji BohaterON - włącz historię, która ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. W ramach tego projektu najmłodsze klasy obejrzały przedstawienie kukiełkowe pt. Niebajka o Powstaniu Warszawskim. Spektakl poprzedziło wystąpienie pani Beaty Składowskiej, nauczycielki historii, która opowiedziała dzieciom o tragicznych wydarzeniach tego okresu i zaprosiła do wspólnego odśpiewania piosenki pt. Warszawskie dzieci.
Przedstawienie oparte na relacji dziadek - wnuczka w prosty sposób wyjaśniło dzieciom, czym jest bohaterstwo, czyn patriotyczny i co zrobić, by móc się nazwać patriotą. Pokazało, co dla Powstańców Warszawskich znaczy pamięć o wydarzeniach z 1944 roku oraz jak ważna jest dla nich korespondencja z dzisiejszymi, młodymi patriotami. Po obejrzeniu spektaklu uczniowie obiecali zaangażować się w przygotowywanie indywidualnych życzeń w formie kartek i laurek, które trafią do rąk Powstańców. Uczniowie klas V i VI zostali zaproszeni na słuchowisko pt. Mały roznosiciel nadziei, podczas którego przenieśli się do wojennej, powstańczej Warszawy, aby zostać świadkami pięknej przyjaźni małego chłopca i dzielnej łączniczki. Posłuchali o tym, że nawet w najtrudniejszych chwilach pojawiał się promyk nadziei i poczuli, że warto było narażać życie, aby przenieść listy, które dostarczały radości w świecie opanowanym przez zło. Uczniowie przekonali się, jak szybko dzieci musiały wtedy dorosnąć, i że w wojnie nie ma w pełni szczęśliwych zakończeń. Słuchowisko szybko wprowadziło uczniów w powstańczy klimat, pomogło im zrozumieć, czym wówczas kierowała się młodzież i w jakich warunkach musiała się odnaleźć, by przetrwać. Pokazało relacje międzyludzkie, solidarność i współpracę w czasie, gdy na szali obok dobra własnej rodziny stawiano miłość do Warszawy i do Polski.
Międzynarodowy Dzień Kropki.
15 września obchodziliśmy w naszym oddziale przedszkolnym Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia mieliśmy na sobie ubrania wypełnione kolorowymi kropkami.
Na początku zajęć wysłuchaliśmy opowiadania o małej dziewczynce o imieniu Vashti. Historia dziewczynki uświadomiła przedszkolakom, że w każdym z nas drzemią ukryte zdolności i talenty, które czekają, aż je odkryjemy. Dzieci zauważyły, że kropki towarzyszą nam w codziennym życiu i że od stawiania kropki zaczynamy rysować. Przy pomocy kredek do malowania twarzy, panie wraz z dziećmi upiększyły swoje twarze piegami. Wspólnie tworzyliśmy drzewo z kolorowymi kropkami, które dzieci samodzielnie przyklejały. Bawiliśmy się przy słynnym utworze „Biedroneczki są w kropeczki”. Dzieci wykonały prace plastyczne „Kropki biedronki” oraz narysowały kropki na szkolnym chodniku podczas jednej z zabaw na świeżym powietrzu.
Dzień minął nam barwnie i radośnie, pozostawiając mnóstwo niezapomnianym wrażeń.
Archiwum Aktualności